پنج سال از زمان نشست ترکیه و یونان بر سر میز مذاکره برای اختلاف ده ساله بر سر مدیترانه شرقی گذشته است. “گفتگوهای اکتشافی” بین هیئت های دو کشور درباره اختلافات مختلف دوجانبه امروز در استانبول از سر گرفته شد. قطعاً یک گام به جلو ، که مورد استقبال اتحادیه اروپا قرار گرفت. اما مواضع فاصله دارند. تصادفی نیست که یونان امروز امضا کرد قرارداد خرید 18 فروند جنگنده رافال فرانسه برای تقویت پدافند هوایی آن، اغلب درگیر درگیری با جت های ترکیه در آسمان مناطق مورد مناقشه آنکارا است. نیکوس پانایوتوپولوس ، وزیر دفاع هشدار داد ، این توافق نامه “یک پیام روشن از چند جهت را ارسال می کند. تحویل شش هواپیمای اول برای ماه جولای برنامه ریزی شده است.

گفتگوهای تحقیق در مارس 2016 خاتمه یافت. برای افزایش تنش ها ، که همچنین ترس از تشدید نظامی در مدیترانه شرقی را افزایش داده است. جلسه امروز پشت درهای بسته برگزار شد. هیئت برجسته یونان دیپلمات دیرین پاولوس آپوستولیدیس بود. در حالی که ترکی متشکل از معاون وزیر امور خارجه Sedat Onal و رئیس بخش مدیترانه شرقی وزارت امور خارجه ، Kagatay Erzies بود. ابراهیم کالین ، سخنگوی رئیس جمهور ترکیه نیز در این گفتگوها شرکت کرد.

در مرکز مقایسه اختلاف بر سر تحقیقات انرژی راه اندازی شده توسط دولت رجب طیب اردوغان در جستجوی هیدروکربن ها در دریای مدیترانه شرقی ، که یونان می گوید منطقه اقتصادی منحصر به فرد آن را نقض می کند. درگیری که سال گذشته منفجر شد ، که شامل جزیره کاستلوریزو نیز می شود ، درگیری را که برای مدتی با قبرس ادامه داشته است ، جایی که آنکارا – که ارتش نظامی این جزیره را از سال 1974 اشغال کرده است – دنبال می کند که از منافع ترکیه حمایت می کند اقلیت

اولین مانع در سه ساعت مکالمه آنچه در معرض خطر بود. برای آتن ، تنها موضوع مقایسه مربوط به “تعیین حدود مناطق اقتصادی انحصاری و قفسه های قاره در اژه و مدیترانه شرقی” استبدون پرداختن به موضوعات حاکمیت ملی ، در حالی که آنکارا به دنبال گفتگوهای گسترده تری است که شامل فضای هوایی و وضعیت برخی از جزایر یونان اژه باشد ، که خواستار خلع سلاح نظامی است.

هفته گذشته ، نخست وزیر یونان ، کیریاکوس میتسوتاکیس این موضوع را صریح اعلام کرد آتن تمایلی به بحث در مورد صلاحیت مناطق دریایی که خود آن را در نظر می گیرد ، ندارد و پارلمان پیشنهادی را برای تمدید مایل های دریایی ، محدود کردن آبهای سرزمینی یونان از 6 به 12 تصویب کردند. از طرف دیگر ، جمعه گذشته ، وزیر امور خارجه ترکیه ، مولوت چاووش اوغلو ، در حاشیه بازدید از بروکسل ، دعوت کرد یونان برای “متوقف کردن تحریکات” ، با تکرار اینکه ترکیه ادعاهای خود را در منطقه تغییر نخواهد داد. اگر مذاکرات ادامه یابد و توافق حاصل نشود ، هر دو طرف در حال گمانه زنی هستند ارجاع به دادگاه بین المللی دادگستری در لاهه برای حل و فصل اختلافات مرزی دریایی. ابراهیم کالین سخنگوی اردوغان در پایان جلسه گفت: “همه مشکلات قابل حل است و ما مصمم به انجام این کار هستیم.”

ایتالیا نیز از آغاز مجدد گفتگو استقبال می کند. “از سرگیری مذاکرات بین ترکیه و یونان و همچنین تعیین حدود مناطق دریایی مربوطه در مدیترانه شرقی ، اولین پیشرفت مثبتی است که ما با رضایت از آن استقبال می کنیم. دریای مدیترانه – Farnesina در یک توییت تأکید می کند – خانه مشترک ما است. ایتالیا تمام تلاش خود را برای پیشبرد گفتگو انجام خواهد داد. “

بین سالهای 2002 و 2016 ، آنکارا و آتن 60 بار قبل از اینکه مذاکرات به ابتکار یونان متوقف شود ، روی میز نشستند. آخرین اقدام مشاجره در مورد فلات قاره دو کشور در سال 1973 آغاز شد ، زمانی که ترکیه صدور یکجانبه مجوز برای کشف بستر دریا در سواحل لزبوس ، خیوس ، ساموتراکی ، پسارا و آنتیپسارا را آغاز کرد. آتن ادعا می کند که جزایر یونان را دارد ، بسیار نزدیک به سواحل ترکیه فلات قاره خود را فراتر از آبهای سرزمینی (12 مایل دریایی) داشته باشید. آنکارا ، به نوبه خود ، یادآوری می کند که این جزایر نه در توافق نامه های اخیر یونان با ایتالیا در مورد جزایر یونی و نه در توافق نامه بحث برانگیزی که وزیر خارجه آتن با تابستان گذشته در قاهره امضا کرد ، برای اهداف فلات قاره در نظر گرفته نشده اند.

دسامبر گذشته ، یونان 5/5 میلیارد یورو تخصیص داد برای برنامه تسلیحات نظامی خود: این 57 درصد افزایش در مقایسه با سال 2019 است و نشان دهنده نیاز آتن برای اطمینان از امنیت آن در زمینه های فزاینده متشنج مدیترانه شرقی است.

گفتگوها در حال حاضر است رجب طیب اردوغان ، رئیس جمهور ترکیه در تلاش است روابط با اروپا را اصلاح کند. هفته گذشته ، مولوت چاووش اوغلو وزیر امور خارجه به بروکسل رفت تا رئیس کمیسیون اروپا اورسولا فون در لاین و رئیس شورای اروپا چارلز میشل را برای دیدار با اردوغان به آنکارا دعوت کند ، اگرچه هنوز تاریخ این دیدار مشخص نشده است. وزیر ترکیه به ترکیه اطمینان می دهد ، اتحادیه اروپا “خواهان ادامه گفتگو ، ایجاد” توافق “است نقشه راه برای پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا.

25 ژانویه 2021 (تغییر 25 ژانویه ، 2021 | 18:57)

© پخش مجدد ذخیره شده استدیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *