لهستان لایحه ای را برای حمایت از آزادی بیان در اینترنت تهیه می کند. قانون ، یعنی در شبکه های اجتماعی مانند فیس بوک و توییتر ، برای جلوگیری از بسته شدن سیستم عامل کاربرانی که قانون لهستان را با پست های خود نقض نمی کنند ، همانطور که برای مثال در ایالات متحده با پروفایل های فیس بوک و توییتر دونالد ترامپ اتفاق افتاد. نخست وزیر ماتوش موراویکی در اوایل این هفته در فیس بوک گفت ، الگوریتم ها یا صاحبان فن آوری بزرگ نباید تصمیم بگیرند که کدام نظرات درست است و کدام یک درست نیست ، بدون اینکه مستقیماً به پرونده رئیس جمهور مستعفی ایالات متحده اشاره کند. وی افزود که هیچ موافقی برای سانسور وجود ندارد. این لایحه توسط معاون وزیر دادگستری لهستان ، سباستین کالتا ، که آن را تهیه کرده است ، اعلام شد که تقریباً آماده است و طی روزهای آینده برای بازرسی های بعدی دولت ارسال می شود.

قانون آزادی بیان به چه معناست؟

اگر فرمان آزادی بیان در لهستان به قانون تبدیل شود ، وب سایت ها و شبکه های اجتماعی قادر به حذف محتوا یا مسدود کردن حساب ها نیستند اگر محتوایی که منجر به گزارش یا مسدود شدن شده است قانون لهستان را نقض نمی کند. کاربری که توسط توییتر یا فیس بوک مسدود شده است می تواند شکایتی را به این سیستم عامل ارائه دهد که برای مشاهده آن ظرف 24 ساعت لازم است. پس از این مدت می توانید درخواست خود را به دادگاه لهستان ارسال کنید ، که ظرف 7 روز بیان می شود (روش کاملاً الکترونیکی). حتی اگر قاضی تشخیص دهد که این بلوک ناعادلانه است ، اگر شبکه اجتماعی مجدداً محتوا را نپذیرد ، با مجازات اداری بعدی حداقل 8 میلیون زلوتی (بیش از یک میلیون یورو) ، بلافاصله حکم دادگاه اجرا می شود. حداکثر مجازات: 50 میلیون PLN.

شورای آزادی بیان

طبق قانون معاون وزیر کالتا ، متن این قانون همچنین ایجاد شورایی برای آزادی بیان را پیش بینی کرده است: پنج عضو سیاسی اما فنی که توسط پارلمان به مدت شش سال منصوب می شوند. زبیگنیو زوبرو ، وزیر دادگستری گفت ، این شورا از حق قانون اساسی آزادی بیان در تمام شبکه های اجتماعی فعال در لهستان محافظت می کند. به گفته سباستین کالتا ، یک مقام ارشد وزارت دادگستری مسئول پرونده ، هدف این است که قانون جدید در ژانویه 2022 لازم الاجرا شود. این پیشنهاد ، کالتا افزود ، در ماه دسامبر گذشته ، پس از اولین اختلافات بین ترامپ و سیستم عامل های اجتماعی ، اعلام شده بود. اما او پس از ماجرای انسداد دونالد ترامپ توسط توئیتر و فیس بوک ، فوریت خود را در زمینه دوستی بسیار قوی بین لهستان و ایالات متحده به دست آورد. دولت لهستان تنها کسی نیست که در اروپا نسبت به حمله شبکه های اجتماعی به رئیس جمهور آمریکا متحیر یا مخالفت ورزیده است: آنگلا مرکل ، صدراعظم آلمان و وزیر اقتصاد فرانسه قبلاً در این باره صحبت کرده اند.

15 ژانویه 2021 (تغییر 15 ژانویه 2021 | 19:28)

© پخش مجدد ذخیره شده استدیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *