آیا واقعاً جینو بارتالی قهرمانی بود که برای نجات صدها یهودی پوست خود را به خطر انداخت؟ بله ، استفانو پیواتو ، مورخ در کتاب پاسخ می دهد بارتالی ستایش شود، منتشر شده توسط Castelvecchi در ماه مه 2018. نه ، استفانو پیواتو ، مورخ ، در این کتاب پاسخ می دهد شیدایی حافظه. بارتالی و نجات یهودیان: تاریخ جعلی، در 21 ژانویه برای Castelvecchi بیرون می آید. شش روز قبل از 27 ژانویه ، هنگامی که روز یادبود جشن گرفته می شود. همان نویسنده (با امضای پسرش مارکو پیواتو) ، همان موضوع ، همان ناشر. اما یک عکس معکوس.

مارکو پیواتو و استفانو پیواتو ،
مارکو پیواتو و استفانو پیواتو ، شیدایی خاطره. بارتالی و نجات یهودیان: یک داستان خیالی ، Castelvecchi ، pp. 104 ، 13.50 یورو ، از 21 ژانویه در کتابفروشی ها

کمتر از سه سال پیش ، استاد تاریخ معاصر در دانشگاه اوربینو ، دی وی همچنین رئیس بود ، وی ادامه داد: بین سالهای 1943 و 1944 ، کاردینال فلورانس ، الیا دالا کوستا ، یک شبکه غیرقانونی برای نجات پناهندگان یهودی یا آوارگان ایجاد کرد. بارتالی ، به سفارش مستقیم کاردینال ، چندین سفر دوچرخه از ایستگاه Terontola-Cortona به آسیزی انجام داد و اسناد و عکس های گذرنامه را در لوله های دوچرخه پنهان کرد. بارتالی چندین بار این سفر را انجام داد و گزارش شد که در نجات حدود 800 یهودی کمک کرد. بارتالی در سال 2000 درگذشت ، این ماجرا تنها پس از ناپدید شدن توسط برخی از شاهدان فاش شد و یاد وشم ، یادبود هولوکاست اسرائیل ، تاسیس شده در سال 1953 و که به دنبال شناخت است ، قهرمان به “صالح در میان ملل” نامیده شد غیر یهودیانی که در هنگام آزار و اذیت نازی ها جان خود را برای نجات یهودیان به خطر انداختند.

بدون علامت سوال ، به نظر نمی رسد … تقریباً ایمان مطلق. همان کوریره دلا سرا که قبلاً درباره دیگر کتاب های تاریخ نگار مانند عصر سر و صدا، نام و داستان یا شکاف حافظه، پس از صدها مقاله در مورد این موضوع در سراسر جهان منتشر شد. ماچ: پیشخوان! شاهدان نقل شده در کتاب اول دیگر چندان قابل اعتماد به نظر نمی رسند. در هر صورت ، آنها دیگر برای اثبات حقیقت کافی به نظر نمی رسند. به طور خلاصه: مدارک مستند کجاست؟

مارکو و استفانو پیواتو با نقل قولی از ژاک لو گوف درباره محدودیت ها شروع می کنند حافظه: همانطور که گذشته تاریخ نیست بلکه هدف آن است ، حافظه نیز تاریخ نیست و با آن یکی از موضوعات آن است. برای درک این موضوع ، آنها استدلال می کنند که از سالهای آخر قرن بیستم ، در برابر آنچه اکنون بحران تاریخ شناخته می شود ، حافظه نوعی جایگزین تاریخ و تفسیر گذشته است. گویی می خواهد بگوید که حافظه به تدریج جای تاریخ را گرفته است ، و اغلب به چیزی مانند میانبر برای خواندن گذشته تبدیل می شود. اگرچه فقط به این دلیل که حافظه ، برخلاف تاریخ ، فاقد پیچیدگی است و بنابراین با ساده سازی و سرعت زمانی که در آن زندگی می کنیم مناسب تر است. نتیجه؟ وقتی سرانجام طلاق بین تاریخ و حافظه به پایان رسید ، جای آن را گرفت و با محرومیت و احتیاط مورخ ، گاهی اوقات به عنوان حقایق و وقایع واقعی که هرگز اتفاق نیفتاده اند ، حساب می شود. تا اینکه او یک خبر اخبار جعلی شد. و گاهی شاهدان را به قاچاقچیان حقیقت تبدیل کند.

آیا جینو بارتالی قاچاقچی حقیقت است؟ او نه، آنها پاسخ می دهند ، هیچ ارتباطی با آن ندارد. مقصر کسانی هستند که پس از مرگ او ، با شروع اخبار جعلی ، به تدریج به کانون توجه افزوده می شوند ، همچنین به دلیل عدم محافظت از داستان در مورد مجموعه ای از خاطرات دهه های بعد ، شایعات ایجاد شده از دوم و سوم ، افسانه ای ایجاد می کنند دست زمزمه و حدس. طبق یک پرسشنامه در بین 303 دانشجوی دانشگاه در اوربینو ، که 58.08 درصد آنها به سختی جنگ جهانی دوم را مطالعه کردند و حتی در دهه 1950 به آن نرسیدند ، مقصر این مدرسه است. گناه جامعه ای که در آن اکثریت جوانان در پایان قرن در چیزی شبیه به حال دائمی رشد کردند ، که در آن هیچ ارتباط ارگانیک با گذشته وجود ندارد. وب را سرزنش کنید ، جایی که کنگره گرایی مسلط است و افسانه ها زمین حاصلخیزی پیدا می کنند.

ببخشید: مورخان چطور؟ بله ، اعتراف استفانو پیواتو ، تاریخ حتی آن مورخانی را که از این افسانه حمایت کرده اند تکریم نمی کند. کتابهایی درباره مقاومت ، کفش یا رویدادهای ورزشی که در قرن بیستم از ایتالیا عبور کرد ، این بازسازی خیالی را از خود ساخته است. در میان آنها موارد زیر امضا شده نیز وجود دارد که در آخرین چاپ یک کتاب شاد درباره ماجرای سیاسی بارتالی سرانجام این افسانه را بدون بررسی های لازم اعتبار می بخشند. اشتباه من. همه اینها تأیید می کند که این داستان ، بدون زنگ های مختلف بین داستان های خارق العاده و واقعیت ، حداقل تا حدی ، طلاق بین تاریخ و حافظه را تأیید می کند. و در مواجهه با این حذف ها ، مراجعه به یکی از قوانینی که دهه ها پیش ادوارد کار در این کتاب کوچک لذت بخش یادآوری کرده ، قانونی است ، شش درس تاریخ، که تعدادی از محققان تازه کار بر روی آن شکل گرفته اند: “دقت یک وظیفه است ، نه یک فضیلت”.

به طور خلاصه: آنها دوستان ، اقوام و طرفداران دوچرخه سواری هستند که نه تنها به دلیل رقابت با فاوستو کوپی ، نقشی را به قهرمان نسبت می دهد که برای افزایش جذابیت فوق العاده او در حال حاضر طراحی شده است. نقش ثانویه ای نیست که سیاستمداران همیشه آماده سوار شدن بر موج محبوبیت و تبدیل رویدادها به اجماع انتخاباتی باشند. و این به رغم حتی یک سند یا حتی یک شهادت معتبر اثبات نقش وی به عنوان “پستچی صلح” نیست. اما اگر کارلو آزلیو چمپی خود در سال 2006 تصمیم گرفت به همسر جینو بارتالی ، آدریانا ، مدال طلای دلاوری مدنی را برای نجات حداقل 800 یهودی بدهد ، چه مدرک معتبری وجود دارد؟ و اگر آندره آ پسر پسر قهرمان آن روز با توضیح اینکه این ادای احترامی است برای شاید جنبه ای کمتر شناخته شده از پدر من که از حرفه ورزشی اش فراتر رفته باشد ، چه می شود؟

Macch: یک داستان کامل ، ساخته شده ، همانطور که او خشک می گوید عنوان را خشک کنید. با شروع کتابی که در سال 1978 به زبان انگلیسی منتشر شد ، مترو آسیسی (Assisi غیرقانونی در ترجمه ایتالیایی بعدی) ، به امضای الكساندر رماتی ، نام هنری یك نویسنده و كارگردان یهودی لهستانی ، دیوید سولومونویچ گرینبرگ ، كه در سال 1944 به عنوان وقایع نگاری (ظاهرا …) در آزادی آمبریا شركت داشت و با سالواتوره فرانسیسكان ملاقات كرد نیکاچی ، معروف به فر روفینو ، از جمله اولین کسانی بود که در سال 1974 از ید وشم (به همراه اسقف و دو همکار دیگر وی) عنوان صالح در بین ملل را دریافت کرد زیرا با دادن هویت کاذب به یهودیان فراری کمک کرد. کتابی به همراه فرا روفینو در قسمت راوی نوشته شده است ، جایی که او می گوید چگونه این اسناد نیز به کمک یک دوچرخه سوار معروف به باتالیا (نام جلد؟) منتقل شده است ، که در آن می توان جینو بارتالی را شناخت. . کتابی که در سال 1985 فیلمی با همین نام از آن ساخته شد و در آن معاون آینده ، سناتور و رقصنده الساندرا موسولینی به عنوان راهبه ای در برابر نازی ها (خواهر بئاتا) عمل کرد. و در نقش جینو بارتالی ، بازیگر آلفردو پیوس. نقد و بررسی مرگبار توسط پائولو Megetgetti: یک درام شیرین و بیش از حد عاشقانه.

با این حال ، تصمیم وحشیانه تر این کتاب بود توسط دون آلدو بروناچی ، قانون آسیسی ، که از مشاوران فیلم است (!): این یک رمان واقعی است. نویسنده قطعاً فیلمنامه ای برای یک فیلم در ذهن داشته است و نمی توانسته شخصیت مناسب تری برای نیت خود و بالاتر از همه خیالی سرسخت تر از پدر روفینو پیدا کند. بیشتر: دون بروناچی فرض کرد که از داستانهای او بود که نویسنده ایده معرفی بارتالی را در میان شخصیتها گرفت! این تصمیم اولین بار در سال 2017 توسط میشل سارفاتی ، مورخ (به نقل از مارکو و استفانو پیواتو چندین بار) در مقاله ای کوتاه گرفته شد: Gino Bartali و تولید کارت شناسایی برای یهودیان پنهان شده در فلورانس. جایی که او همه تاریخ ها ، مکان ها ، شرایط ، اشتباهات اشتباه تاریخ را توضیح داد. در نتیجه گیری: رماتی-نیکاچی نقش پیک بارتالی را اختراع می کند.

او هرگز آن را ننوشته بود! سپس او! دانشمند بسیار ارزشمند ، همیشه با توجه به Shoah! بارتالی ایل جیوستو ، سردرگمی خالص. دلایل تحقیقات تاریخی و تمایل به دید، عنوان مجله moked.it ، پورتال یهودیت ایتالیا. و آدام اسمولویچ به طور جدلی دلایلی را یادآوری کرد که باعث شد ید وشم مردی را در قهرمان دوچرخه سواری بشناسد که واقعاً جان خود را برای یهودیان به خطر انداخته بود.

هاب ، شهادت جورجیو گلدنبرگ ، یهودی که در اولین حملات نازی ها مجبور شد فیومه را با پدر ، مادر و بستگانش ترک کند ، به فلورانس پناه برد. این مرد که به اسرائیل ، جایی که زندگی می کرد ، ترسیم شد ، به خود اسمولویچ گفت آنچه بعداً در سپرده گذاری قبل از مأموریت صالحان در بین ملت ها تکرار می کند ، گفت: اگر زنده هستم ، مدیون بارتالی هستم. در حقیقت ، کل خانواده ، که برای اعزام به اردوگاه های نابودی مورد آزار و اذیت قرار گرفتند ، در یک زیرزمین در ویا دل بندینو ، متعلق به جینو افسانه ای ، یک کارملیت درجه یک و بسیار وفادار به کاردینال الیا دالا کوستا ، مخالف سرسخت نازی ها و سرنوشت خود مورد استقبال قرار گرفتند. در یاد وشم استقبال شود: انبار بسیار کوچک بود. دری به حیاط باز شد ، اما من نمی توانستم از آنجا بیرون بیایم زیرا ممکن است توسط مستاجر ساختمان های همسایه دیده شوم. چهار نفر ما در یک تخت دو نفره خوابیدیم: من ، پدرم ، مادرم و خواهرم چای. من نمی دانم پدر و مادرم از کجا غذا پیدا کردند …

نظر مردم شناس در آن زمان حتی شدیدتر بود سرجیو دلا پرگولا ، که سالها در اسرائیل زندگی کرده است: اقدام تهمت کنونی ، شایسته کسانی نیست که می خواهند وقایع جنگ و شعا را جدی بگیرند. و دوباره: دردناک است که یک محقق عالی و معتبر مانند میشل سرفتی خود را وقف این نقشه کرده است ، که من اصول و منطق آن را نمی فهمم. کلماتی که او امروز درباره کسانی که هنوز از افسانه بارتالی صحبت می کنند تکرار می کند: من بخشی از کمیسیون صالحین در بین ملتها هستم ، به ریاست قاضی دادگاه عالی. ما بر روی اصول بسیار سختگیرانه کار می کنیم. بسیار دقیق. چیزی کمتر از روندی که در هنگام ارائه مبارک سازی در کلیسای کاتولیک اتفاق می افتد. در مورد Gino Bartali ، مستندات چشمگیر بود. تکرار می کنم: چشمگیر.

مثال ها؟ کارت های Sarah Di Gioachino Corcos ، یک فلورانس که سالها در مرکز اسناد یهودی در میلان کار کرده بود و عروس ناتان کازوتو ، خاخام فلورانس بود که به دلیل کشته شدن در آشویتس نتوانست شهادت دهد. “مصاحبه” وی درباره این موارد اسناد جعلی با شخص جینو بارتالی وجود دارد. او مرد خجالتی بود. او دوست نداشت در این مورد صحبت کند. اما با اطلاع از رابطه با ناتان کاسوتو ، که اسنادی را که زیر صندلی پنهان شده بود ، به وی منتقل کرد ، تاریخچه سفر وی این موضوع را تأیید کرد. این ملکه است؟ یکی از “دادگاههای سلطنتی”. دوباره تکرار می کنم: اسناد غیر قابل انکار زیادی وجود دارد. به عنوان مثال ، موارد مربوط به كوریای فلورانس در زمان كاردینال دالا كوستا ، كه پاپ چند روز پیش به درستی در مصاحبه با روزنامه ، كه در آن نقش بارتالی را تأیید كرده بود ، به آنها اشاره كرد ، روشن است.

اما پس از آن ، در دسترس مورخان نیست ، اگر درست باشد که مارکو و استفانو پیواتو می نویسند که آنها پنج درخواست مشاوره برای ید وشم در سال 2020 ارسال کرده اند و هیچ کدام پاسخی دریافت نکرده اند؟ البته اسنادی وجود دارد که به صورت مخفی باقی می مانند. Della Pergola می گوید ، همین مورد در مورد زیباییهای کاتولیک ها اتفاق می افتد ، اما شواهد زیادی وجود دارد. یکی از این موارد ، وکیل فلورانس ، رنزو ونتورا از اورشلیم ، که هشت سال در اسرائیل زندگی کرده است ، تأیید می شود: من چهار شناسنامه جعلی دارم. یکی از پدربزرگم ، یکی از مادربزرگم ، یکی از عمه و یکی از مادرم. و من هر وقت از خانواده ام می شنیدم که این اسناد را مدیون جینو بارتالی هستیم ، بزرگ شدم. من می دانم که به عنوان یک وکیل ، نه یک شهادت مستقیم. اما من ، در خانه ، سالها و سالها قبل از این که در روزنامه ها درباره این موضوع صحبت شود ، فقط از مادرم می شنیدم: ما زندگی خود را مدیون جینو بارتالی بودیم. ما می توانیم شرط بندی کنیم زیرا: بحث و جدال درباره آزمایشات به همین جا ختم نمی شود.

8 ژانویه 2021 (تغییر 8 ژانویه 2021 | 22:03)

© پخش مجدد ذخیره شده استدیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *