لیگ افسانه ای Hanseatic؟ سازمان مافیا اتحادیه اصناف و بازارهای شهری در شمال اروپا که بین قرن 12 و 15 بر تجارت قاره تسلط داشت؟ یک لژ قدرتمند و نیمه مخفی از بازرگانان و لابی های ثروتمند ، که هدف آنها محافظت از تجارت و امتیازات او از هر لحاظ ، بدون استثنا اخاذی و محاصره اقتصادی است. این هیرام کمپر ، استاد دانشگاه مانهایم است که تاریخ یکی از معروف ترین ائتلاف های اروپا را از اواخر قرون وسطی بازنویسی می کند تا جایی که الگویی از سخت گیری و فضیلت کارآفرینی محسوب می شود و به عنوان مرجع تبدیل شده است. نام تجاری برای آن دسته از کشورهای اتحادیه اروپا که مخالف ادغام و همبستگی بیشتر هستند. به سرپرستی هلند ، کشورهایی مانند دانمارک ، سوئد ، فنلاند و سه کشور بالتیک مثال هانزا را ذکر می کنند تا به نام تدبیر مالی ، قوانین انعطاف ناپذیر در برابر زباله های مدیترانه ای و مهمتر از همه شعار “همه توسط خودشان نجات می یابند” با یکدیگر هماهنگ و عمل کنند.

“Der Traum vom Ehrbaren Kaufmann” (پروپیلن ، ص 544 ، یورو 28)

شاید آنها باید تجدید نظر کنند. به تازگی توسط Propyläen منتشر شده است ، رویای Ehrbaren Kaufmann. آلمان ها و لیگ هانزه ای (رویای تاجر شریف. آلمانی ها و هانزا) می گوید که چگونه گروهی از بازرگانان ، که با حمله ی دزدان دریایی ، سارقان و زورگیری لردها و شوالیه ها روبرو شده بودند ، سرنوشت خود را به دست خود گرفتند ، در حالی که آنها خود به زورگیری های بی پروا تبدیل شدند. کامپر در مورد موفقیت لیگ Hanseatic و قانونی بودن دلایلی که منجر به تولد وی شده است ، اختلاف نظر ندارد. اما این جنبه تاریک را روشن می کند و افسانه کارآفرینان صادقی را که زنده مانده اند و خود را در پیش از تاریخ سرمایه داری غارتگرانه و غیرقابل کنترل مستقر کرده اند ، درهم می شکند: “افراد شرافتمند احتمالاً چنین بوده اند ، بلکه بیشتر به این معنا که حتی اعضای مافیا نیز خود را این دانشمند در مصاحبه ای با “der Spiegel” می گوید.

هیرام کامپر
هیرام کامپر

منشأ لیگ Hanseatic نامشخص است. اولین اقدامات مستند اقدام وی به سال 1282 برمی گرددهنگامی که او محاصره دریایی شهر بروژ را تحمیل کرد. اما نشانه هایی از وجود آن حداقل برای دو قرن وجود داشته است. به طور رسمی ، این هیچ گاه اتحادی بین شهرها نبود ، بلکه از توافق نامه های بین بازرگانان آلمانی و فلاندیایی یا اصناف فعال در دریای شمال و شرکت های حمل و نقل به نام Hanse به طور دقیق سازماندهی می شد ، نقشه ها را می کشید و متعهد می شدند به یکدیگر کمک کنند. لوبک مرکز این سازمان محسوب می شد ، اما عواقب آن در همه جا ، حتی در مناطق داخلی آلمان بود. در بیشترین لحظه گسترش خود ، حدود سال 1400 ، لیگ Hanseatic از ریگا تا بروژ ، از گدانسک تا برگن در نروژ ، از هامبورگ تا لندن حضور داشت.

اما همه چیز بسیار غیرمتمرکز بود ، یک رهبر نبود که رشته ها را بکشد ، او در سایه باقی بماند و طبق گفته کامپر ، لیگ Hanseatic ، بیشتر شبیه یک اختاپوس است که قادر به تنظیم قوانین خود در همه جا است. هانسه مقررات سختگیرانه ای از جمله ممنوعیت مراجعه به روسپی خانه ها و الزام مسافران تجاری را برای شب ماندن در خوابگاه های خود وضع کرد: هرکسی که با لیگ معامله کند مجبور بود طبق مجازات تحریم از آنها تبعیت کند. با این حال ، انگیزه آنها سختگیری اخلاقی نبود ، بلکه نگرانی مثبت بیشتر برای دور ماندن از هر چیزی بود که به روند منظم تجارت آسیب برساند.

هزینه می تواند گروهی از بازرگانان یا حتی کل شهرها باشد. همانطور که در براونشویگ اتفاق افتاد، در نیدرزاکسن ، که بازرگانانش در سال 1375 پس از شورش خونین مردمی که منجر به قتل شش نفر از اعضای شورای شهر شد ، به مدت 5 سال از تور لیگ هانسیاتیک خارج شدند. و با این حال ، مورخ توضیح می دهد ، هیچ کس نمی داند کسانی که تصمیم گرفته اند چه کسانی بوده اند.

ویلهلم شرور ،
ویلهلم شرور ، شورای هانسیاتیک (1900)

بعلاوه ، درست مثل مافیا ، چندین بار کسی لیگ را به دادگاه احضار می کند، نمایندگان آن حتی وجود آن را انکار کردند. این اتفاق در سال 1468 ، پس از کشته شدن برخی از بازرگانان انگلیسی مرتبط با اتحادیه Hanseatic ، فرماندار کرونا ، یک جزیره دانمارک رخ داد. پادشاه کریستین دانمارک با اشاره به مسئولیت جمعی خود در قبال این جنایت ، لیگ Hanseatic را 20 هزار پوند جریمه کرد. اما این فرجام خواهی شد و یک وکیل معروف Johannes Osthusen را به کپنهاگ فرستاد ، که اظهار داشت هانزا یک شرکت ثبت شده نیست ، مالک کالاهای مشترک نیست و یا ریسک بین اعضای آن را تقسیم می کند ، به طور خلاصه ، وجود ندارد. و او در این پرونده پیروز شد.

در عوض ، این وجود دارد ، توضیح می دهد کامپر ، که نام اعضای مختلف عالی خود را در شهرهای مختلف نام می برد.، در لوبک ، کلن ، گدانسک و هامبورگ. همه بازرگانان بسیار ثروتمند ، که غالباً حتی به ضرر رقبای کوچک از خود دفاع می کردند. مانند هاینریش کاستورپ ، که از سال 1462 تا زمان مرگش در سال 1488 همچنین شهردار لوبک بود و به گفته مورخ ، وزیر واقعی و امور خارجه اتحادیه Hanseatic بود که به نمایندگی از وی در سال 1474 صلح اوترخت را انجام داد.

هانزا چنان قوی بود که دستور محاصره اقتصادی علیه کل نروژ را در سال 1284 صادر کرد. و در سال 1358 (به مدت دو سال) دیگری علیه فلاندرس ، دو ایالت مجرم که صرفاً خواستار گسترش امتیازات اعطا شده به اتحادیه Hanseatic به سایر بازرگانان بودند. کامپر نتیجه گیری می کند: “یک تاجر محترم ، به طور خودکار یک تاجر صادق نیست.” ممكن است كشورهای با فضیلت و مقرون به صرفه لیگ جدید Hanseatic باید به دنبال مدل مرجع دیگری باشند؟ یکی از آنها نیست که بتواند در سازمانی از نوع مافیایی الهام بگیرد.

3 ژانویه 2021 (تغییر از 3 ژانویه 2021 | 20:01)

© پخش مجدد ذخیره شده استدیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *