مردم به همان اندازه که ترسناک هستند شجاع هستند. قادر به پذیرش خطرات بزرگ ، اما هنوز هم آسان است می ترسمحتی بدون دلیل در حقیقت ، یک شکل آسیب شناختی از ترس طبیعی و معقول وجود دارد: ترس. این اصطلاح جای شفاف سازی دارد زیرا در بیماری های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. بهتر است صحبت کنیم هراس خاصهنگام مراجعه به هراسهای رایج ، مانند عنکبوت ، سگ ، یا هواپیما. اشکال دیگری که معمولاً با واژه فوبیا مرتبط هستند در واقع اختلالات مانند خودشان هستند هراس اجتماعی – اکنون به DSM 5 (راهنمای تشخیصی روانپزشکان) تغییر نام داده است – یا آگورافوبیا ، به معنای واقعی کلمه ، فوبیای فضاهای باز ، اگرچه در واقع منظور از جلوگیری از موقعیت هایی است که ترس از حمله وحشت وجود دارد و نمی تواند نجات یافت شایع ترین هراسهای خاص مربوط به قرار گرفتن در معرض حیوانات خاص ، طوفان های رعد و برق ، مکان های مرتفع ، آب ، مشاهده خون ، ترس از هواپیما ، خفگی ، تزریقات به دندانپزشک است. تقریباً هر ترس از بیماری هراسی برخوردار است نام کوچک، مشهورترین آن شاید مربوط به کلاستروفوبیا باشد ، هراسی از فضاهای بسته که ادگار آلن پو آن را بسیار دوست داشت.

واکنشهای مختلف بین زن و مرد

توویژگی عجیب فوبیا این است که گاهی کافی است در مورد جسمی که از آن می ترسید فکر کنید یا نام آن را بشنوید تا احساس کنید زنگ خطر. هشدار یا انزجار 12-12 درصد مردم به ویژه از زنان از هراس خاصی رنج می برند ، اگرچه برخی از دانشمندان در این واقعیت شک دارند. طبق مطالعه ای که توسط روانشناس پرتغالی کارلوس ام. کوئلیو و همکارانش انجام شده است ، منتشر شده در مجله تحقیقات روانپزشکی، “این تفاوت را می توان تا حدی با این واقعیت توضیح داد که مردان نسبت به نشان دادن ترس خود از زنان تمایلی خاص دارند.” می توان در تعقیب و تعقیب موش یا مار افراط کرد ، حتی اگر در واقع از آن وحشت دارد ، به دلیل تهویه فرهنگی که او را شجاع می خواهد. به گفته رندی مک کیب ، روانپزشک در دانشگاه مک مستر و نویسنده بخش ترس از منبع اطلاعات حرفه ای UpToDate ، هراس های خاص تحت تأثیر تعامل پیچیده عوامل بیولوژیکی ، روانشناختی ، اجتماعی و محیطی قرار دارند. «هراسهای خاص معمولاً در خانواده ها جمع می شود. بر بستگان در مبتلایان به ترس از درجه اول خطر ابتلا به آن تا 31 درصد به جای 11 درصد افزایش یافته است. با این حال ، هراس خاص منتقل شده معمولاً متفاوت است ، اگرچه اغلب از یک نوع است. به عنوان مثال ، ممکن است والدین از سگ هراسی داشته باشند ، در حالی که کودک از مار ترس دارد. شواهد انتقال ژنتیکی نشان می دهد که بسته به نوع هراس ممکن است خطر متفاوت باشد و به نظر می رسد برای فوبیا و تزریق خون بیشتر باشد.

اتصالات مغزی

سپس چندین مطالعه به بررسی احتمالات پرداخته اند

وجود تنظیمات خاص نوروبیولوژیک مرتبط با ظهور هراسهای خاص. مطالعات تصویربرداری تشدید مغناطیسی عملکردی نشان داده است که هراس ها ممکن است با فعال سازی غیر طبیعی در ارتباط باشندآمیگدالا، یک ساختار بنیادی کوچک از مدارهای مغزی برای کنترل درک بینایی و شنوایی که می توانند سیگنال های خطر را حمل کنند ، طراحی شده است. به طور خاص ، افراد مبتلا به ترس از عنکبوت که با این حیوانات کوچک و یا بدون هشدار در معرض خطر قرار گرفتند ، مورد مطالعه قرار گرفتند: در حالت اول ، فعال شدن آمیگدالا وجود داشت ، در حالی که در مورد دوم ، سایر ساختارهای مغز فعال شدند ، از جمله پارس سگ انقباض قدامی ، مهم برای کنترل انگیزه ها و احساسات. قشر جلوی پیشانی که به کنترل شناختی بالاتر واگذار شده است در عوض در این موارد غیرفعال می شود ، و به نظر می رسد رفتارها ، مبارزات یا فرارهای اولیه بیشتر غالب هستند..

شخص اصلی

یک فراتحلیل توسط محققان ایتالیایی به سرپرستی کلودیو جنتیلی از گروه روانشناسی عمومی دانشگاه پادوآ انجام شده و در مجله منتشر شده است نقشه برداری از مغز انسان، به نتایج کمی متفاوت رسید. در حقیقت ، هنگامی که نه تنها مناطق مغزی منفرد که قبلاً “مشکوک به وجود آنها در حضور فوبیاهای خاص بوده اند” مورد مطالعه قرار می گیرند ، بلکه کل مغز مورد بررسی قرار می گیرد ، این فوبیاها با تغییرات عملکردی در قشر میانی لثه همراه هستند. اما توسعه فوبیا تنها به عوامل عصب شناختی بستگی ندارد ، بلکه از اهمیت بسیاری نیز برخوردار هستند شخصیت وقایع اصلی و زندگی. به عنوان مثال ، کسانی که تمایل دارند به راحتی منزجر شوند بیشتر در معرض خطر فوبیای حشرات قرار دارند که تقریباً در همه افراد باعث دافعه ذاتی می شود.

افراد مضطرب مستعد هستند

تمایل به دیدن خطرات در همه جا ، و بنابراین در واقع یک استعداد اضطراب ، ایجاد فوبیا را تسهیل می کند. همچنین شناخته شده است که کسانی که تجربه شخصی منفی داشته اند ممکن است دلیل پیروی از هراسی داشته باشند. همانطور که در مورد کسانی که قبلاً توسط سگ گزیده شده و یا تصادف رانندگی کرده اند اتفاق می افتد: برخی از این افراد ، شاید با یک عامل مستعد مستعد در ارتباط باشند ، اکنون ممکن است دچار ترس از سگ یا مسافرت با ماشین شوند. پدیده ای که می تواند برای کسانی که مستعد ابتلا هستند اتفاق بیفتد و تنها در صورت شنیدن داستانهایی در مورد این وقایع یا در معرض اخبار گزارش شده توسط رسانه ها است.

آگاه اما ناتوان

کسانی که از یک هراس خاص رنج می برند معمولاً کاملاً از آن آگاه هستند ، اما همیشه سعی نمی کنند برای غلبه بر آن کمک بگیرند. تلاش برای اجرای استراتژی ها آسان تر است رفتار – اخلاق که به فوبیا بسیار خاص کمک می کند تا با آن زندگی کنید و در بسیاری از موارد با موفقیت همراه است. به عنوان مثال ، کسانی که از عنکبوت هراسی دارند ، از رفتن بیش از حد در محیط طبیعی جلوگیری می کنند و تمایل دارند همیشه پنجره ها را بسته نگه دارند ، کسانی که از پرواز می ترسند از هواپیما پرهیز می کنند ، کسانی که از سگ می ترسند آنها با دیدن آنها خاموش می شوند. غالباً این راهکارها کافی است ، اما وقتی مشکل بسیار تنبیه کننده است ، توسل به یکی از روشهای درمانی مختلف اجتناب ناپذیر است.دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *