این در فهرست کلاسیک حرکات پزشکی نیست که حتی تا ساعتها دست بیمار را بگیرد ، اما فدریکا آلمانو ، متخصص مغز و اعصاب ، این کار را انجام می دهد. او این کار را سال گذشته ، مدت ها پیش ، با الکس زاناردی ، قهرمان موتورسیکلت هندبال ، هنگامی که در سان رافائل ، میلان ، از خواب بیدار شد ، پس از حادثه چشمگیر ژوئن در نزدیکی سیه نا و اولین مداخلات اضطراری. وقتی او شروع به صحبت کرد ، این احساس بزرگی بود ، هیچ کس باور نکرد. او آنجا بود! دکتر آلمانو به ما گفت و او با خانواده اش ارتباط برقرار کرد. و دست روانشناس مغز و اعصاب از انستیتوی میلان آن را برای بسیاری دیگر از بیماران ، عمدتا جوان ، هنگامی که در اتاق عمل هستند تحت عمل جراحی ظریف مغز برای تومورها یا ناهنجاری ها ، اما در حالی که بیدار هستند ، نگه می دارد. نامیده می شود عملیات بیدار، فقط جراحی بیدار یک روش بسیار خاص – توضیح می دهد Alemanno – که در مراکز بسیار کمی در ایتالیا انجام می شود و هدف آن تضمین بهترین کیفیت زندگی پس از یک عمل اجتناب ناپذیر برای بیمار است.

فدریکا آلمانو فقط 36 سال دارد ، اما در زمینه های پزشکی مدرن تجربیات زیادی کسب کرده است. وی در رشته مغز و اعصاب فارغ التحصیل شد ، یکی از آن مدارک سطحی در رشته های پزشکی ، فلسفه و روانشناسی. وی اضافه كرد كه فرهنگ اومانیستی من در دبیرستان كلاسیكی كه در اسكندریه تحصیل كردم بالغ شد. (وی پیمونتزی است و در آستی متولد شد). وی یک محقق پزشکی در دانشگاه زندگی و بهداشت در سان رافائل و یک تکنسین فوق دکترا در گروه مهندسی زیستی در دانشگاه کالیفرنیا ، سن دیگو (Ucsd) ، ایالات متحده است. او توضیح می داد ، من علاقه مند به درک نحوه کار مغز ، چگونگی متولد شدن احساسات و چگونگی کارکرد فکر بودم. من در هنگام کار چاقوی جراحی در دست ندارم: آنچه را که من انجام می دهم ، در انسان تجزیه و تحلیل می کنم ، همه این مکانیسم ها برای حفظ آنها در صورت بیماری است. و همچنین انگیزه من از تجربه شخصی بود: پدر من در سن 18 سالگی سکته مغزی کرد. با این تجربه ، فدریکا آلمانو در سان رافائل ، جایی که او رئیس گروه روانشناسی اعصاب و استاد گروه روانشناسی در دانشگاه زندگی و سلامت است ، در دو جبهه: توان بخشی و فعالیت اتاق عمل.

بیایید با آخرین شروع کنیم. جراحی بیدار در موارد خاص ، به ویژه در بیماران جوان استفاده می شود آلماننو توضیح می دهد ، بین 30 تا 50 سالگی ، با دو نوع بیماری: گلیوم و غارنما به اصطلاح درجه پایین. وی خاطرنشان کرد: گلیوماها تومورهای مغزی هستند که به ویژه تهاجمی نیستند ، اما با حضور در برخی مناطق خاص می توانند برخی از فعالیت های مهم مغز مانند حافظه ، گفتار و توجه را به خطر بیندازند. در مورد کاورنوما نیز همین طور است (تجمع رگهای خونی غیرطبیعی ، ویرایش). با این حال ، ما در مورد بیماری های کاملا نادر صحبت می کنیم.

چگونه در عمل کار می کند؟ من اولین نفر هستم – ادامه می دهد آلمانو – که بیمار را به عنوان کاندیدای جراحی می داند و او را آزمایش می کنم تا بفهمد توانایی های شناختی او چیست ، تا بعداً در اتاق عمل بررسی شود. یک مثال؟ اگر بیمار تومور در ناحیه مغز که حافظه به آن وابسته است داشته باشد ، تصویری از همسر یا فرزندان وی یا شخص مشهوری نشان داده می شود که آیا آنها را تشخیص می دهد یا خیر. سپس به اتاق عمل می رسید ، جایی که این مداخلات به لطف اصطلاحاً انجام می شود چاقوی گاما، چاقوی جراحی ساخته شده از اشعه است که دقیقاً به هدف می رسد ، آن را “برش” می دهد و تومور را به نزدیکترین میلی متر از بین می برد.

قبل از به کار بردن جراحی چاقوی چرمی – می گوید Alemanno – جراح با تحریک الکتریکی ، منطقه عمل به منطقه را شبیه سازی می کند. به عنوان مثال ، اگر در حوزه حافظه هستیم ، به بیمار که آرام شده اما خوابش نبرد ، تصویری از همسرش پیشنهاد می کنم. اگر آن را تشخیص دهد ، به این معنی است که چاقوی جراحی این عملکرد را مختل نمی کند و جراح می تواند ادامه دهد. هدف فقط زنده ماندن از بیمار نیست ، بلکه محافظت از عملکردهای شناختی تا حد ممکن و اطمینان از بهترین کیفیت زندگی است.

ما در حال صحبت کردن در مورد تکنیکی هستیم که در شمال اروپا متولد شده و توسط Miran Scrap در اودین در ایتالیا معرفی شده است ، که مراکز کمی در ایتالیا از آن استفاده می کنند. در طول این عمل ها ، که مدت طولانی طول می کشد ، من دست بیمار را می گیرم – Alemano ادامه می دهد – تا او را آرام کنم و از هرگونه حملات وحشت جلوگیری کنم. این نوع مداخله در دوران کوید یک مزیت یا بهتر بگوییم دو مزیت دارد: آنها با صرفه جویی در هزینه ، از احیای بیمارانی که نمی خوابند جلوگیری می کنند (زیرا احیا بسیار گران است) و تخت های رایگان را برای مبتلایان به کوید می گذارند. به مراقبت های ویژه نیاز دارد

و ما به فصل دوم کار فدریکا آلمانو می رسیم: توانبخشی عصبی. بیداری از زاناردی بیداری از امید بود ، که باعث افتخار او از کار خود شد و انگیزه دیگری برای ادامه همکاری با بسیاری از بیماران به وی ارائه داد. افرادی که تحت عمل جراحی مغز ، پارکینسون ، آلزایمر یا انواع دیگر زوال عقل قرار گرفته اند. و اکنون نیز برای بیماران بهبودیافته از کووید ، اما با سندرم هایی شبیه به اصطلاح اختلال استرس پس از سانحه: سندرم لانگ کوید. به گفته آلمانو ، به طور متناقضی ، بیماران Covid که تحت مراقبت های ویژه قرار گرفته اند بهتر هستند ، زیرا آنها بیهوش بودند. آسیب دیده ترین کسانی که از کابوس کلاه ایمنی جان سالم به در برده اند ، از کمبود اعضای خانواده رنج می برند و مردم را در اطراف می بینند.

Alemanno همچنین در حال بررسی آینده فناوری توانبخشی است. قبل از کوید ، وی مسئولیت هماهنگی گروه کاری توانبخشی از راه دور برای بیماران مبتلا به اختلالات شناختی را در وزارت بهداشت داشت. و اکنون او به فکر برنامه ای برای نظارت بر بیماران و مراقبان آنها در خانه است. توانبخشی از راه دور فناوری است که محقق برای ردیابی بیماران در خارج از کشور نیز از آن استفاده می کند: در کشورهای حاشیه خلیج فارس (جایی که وی کار کرده است ، به ویژه در دبی) و در اروپای شرقی. وی می گوید ، مغز یک عضله نیست ، اما به نظر می رسد و به آموزش مداوم نیاز دارد: به این ترتیب سیناپس هایی بین سلول های مغز ایجاد می شود که از این طریق می توانند عملکردهای آسیب دیده را بازیابی کنند. بسیار خوب ، اما این بیماران احتمالاً دست دادن را از دست می دهند.

11 ژانویه 2021 (تغییر 12 ژانویه 2021 | 16:11)

© پخش مجدد ذخیره شده استدیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *