این که گربه ها هستند یا بهتر بگوییم در چشمان ما مانند هستند موجوداتی آغشته به خرد طبیعی و برتر، برای کسی که حداقل در یک دوره شرکت کرده باشد ، شناخته شده است. جدا شدن و خونسردی آنها شبیه فضایل یک راهب است. و توجه دقیق آنها – به طور شگفت انگیزی گرفتن گربه غیرممکن است ، حتی اگر به نظر می رسد در یک خواب عمیق خوابیده است – شبیه سامورایی است. اما مهمتر از همه ، به نظر می رسد که گربه خوب یا بد ، فردگرایی تأکید شده ، طعم تنهایی ، بی تفاوتی آشکار نسبت به دنیای اطرافش را به ما حمله می کند (مگر اینکه موش از او بگذرد) و خلاصه جزئی از خود شوید، همیشه کسانی که عاشق گربه هستند نیز آنها را دوست دارند و گاهی اوقات به همین دلیل است ، اما کسانی که از آنها متنفر هستند خودخواهی و عدم عشق آشکار آنها را محکوم می کنند.

“مردان نمی توانند گربه شوند. با این حال ، اگر آنها اعتقاد به وجود موجودات برتر را کنار بگذارند ، ممکن است بتوانند حدس بزنند که چگونه این گربه ها زندگی می کنند بدون نگرانی در مورد چگونگی زندگی “: بنابراین ما در صفحات اول کتاب لذت بخش نوشته شده توسط جان گری، استاد فلسفه در آکسفورد و هاروارد ، و یک فالگیر لاعلاج. فلسفه گربه. گربه ها و معنای وجود (Rizzoli ، p. 206 ، 16 یورو) ، در همان زمان ، یک کتاب راهنمای چابک فلسفه اخلاقی ، مروری بر ادبیات گربه سانان (از Montaigne تا Colette تا یک پیشکسوت ویتنامی که گربه ویت کنگ را به آمریکا بازگرداند) ، و تأملات اخلاقی در مورد معنای گربه بودن. اما نترسید: نوشتاری ساده و واضح ، همیشه استدلال خطی ، نشان دادن این که یک حکیم واقعی را حتی کودک می تواند درک کند.

شاید جالب ترین فصلی که قلب کتاب پیدا کردم فصل سوم اختصاص یافته به “اخلاق گربه ساناندر اینجا ، گری مشهورترین نظریه های اخلاقی غربی ، یونانی و مسیحی را مرور می کند ، همه اینها مبتنی بر وجود ارزش ها و اصول مسلم و مساوی با همه است زیرا آنها توسط خدا یا عقل دیکته شده اند و همه باید با آنها سازگار شوند. این اخلاق است ، قطعاً می توان گفت که گربه ها غیراخلاقی هستند. اما گری ملاحظه می کند که این ایده اخلاق گرچه رایج است ، اما دارای نقایص زیادی است: اصلی ترین نکته این است که تاریخ نشان می دهد اصول و ارزش ها حتی به طور بنیادی می توانند تغییر کنند. برده داری در آمریکا در اوایل قرن نوزدهم از نظر اخلاقی غیرقابل قبول بود ، امروز این یک رسوایی مطلق خواهد بود. و نه تنها این: از آنجا که همه ما یکسان نیستیم ، برعکس ، هر فرد ویژگی های منحصر به فردی دارد ، فکر می کند که هر یک باید با یک مدل کاهش دهنده سازگار شوند و بیش از همه ، اغلب دلیل ناراحتی است.

روش دیگری برای زندگی صالحانه وجود دارد. فضیلت ، طبق نظر اسپینوزا (فیلسوف هلندی که در قرن هفدهم زندگی می کرد) ، در تشکیل می شود مطابق ذات خود زندگی کن. و این نیز آموزش لائو تزو و استادان تائوئیست است: خوب زیستن ، یافتن آرامش و خوشبختی ، رفتار صحیح یعنی بیش از هر چیز خودت را درک کن، یافتن جایگاه کسی در جهان ، ردیابی جریان امور و وقایع و به طور خلاصه ، می توان گفت ، قرار دادن طبیعت انسان در هماهنگی با جهان بزرگ. و در اینجا گربه ها به مرحله برمی گردند: در زندگی آنها مانند گربه ها و بس ، موش شکار می کنند و ساعت ها می خوابند بدون اینکه مدل های انتزاعی بخواهند مطابقت داشته باشند ، اما طبق گفته گری خوشبختانه کلید را پیدا می کنیم – یا حداقل یکی پذیرش آرام خودت. اما موارد دیگری وجود دارد: هر دو تائوئیسم و ​​بودیسم (به ویژه ذن) ادعا می کنند که بزرگترین مانع تحقق خود ، که باید با جهان هماهنگ باشد ، خود ، موضوع ، منیت است. در حقیقت ، S یک ساختار انتزاعی است (اینکه ما در مورد همه چیز تصمیم می گیریم اصلاً درست نیست: اغلب ، اگر نه همیشه ، شرایط ، اینرسی ، تعصب ، زیست شناسی برای ما تصمیم می گیرد …) که زندانیان را نگه می دارد ، به اصطلاح ما هر بار ما را مجبور می کنیم تا با تصویری که در حقیقت وجود ندارد سازگار شویم و با آنها کنار بیاییم رد شدن از S.، از حضور ناشیانه موضوع استادان شرقی la راه سعادت.

درست مثل گربه ها (اما می توانید حیوانات دیگر را بگویید): «آنها هیچ تصوری از خود ندارند. گری برای آنها می نویسد ، “حفظ خود به معنای تضمین ادامه حیات یک خود خیالی نیست ، بلکه حفظ نشاط بدن است.” به عبارت دیگر ، “اخلاق گربه سانان گونه ای است خودخواهی عاری از خودخواهی. گربه ها خودخواه هستند زیرا فقط به خود و کسانی که دوست دارند اهمیت می دهند اما از منیت رها هستند زیرا تصویر خاص خود را ایجاد نمی کنند که سعی در حفظ و توسعه آن دارند. آنها خودخواهانه زندگی نمی کنند ، اما خودشان بدون نیاز به خودشان باقی می مانند. “و در پایان:”زندگی مثل گربه به معنای این است که چیزی بیش از وجودی که رهبری می کنید ، نخواهید“اما ما می دانیم که این اصلا آسان نیست.

30 ژانویه 2021 (تغییر 30 ژانویه 2021 | 08:58)

© پخش مجدد ذخیره شده استدیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *