در 23 اکتبر ، Istituto Superiore della Sanit در مورد تأثیر همه گیری COVID بر زوال عقل نشان داد که یک میلیون و 100 هزار نفر در ایتالیا تحت تأثیر قرار گرفته اند ، 60٪ از آنها جدی ترین و شناخته شده ترین شکل ، بیماری آلزایمر است. در برابر بیماری همه گیر ، این بیماران بیشتر در معرض خطر هستند ، هم به دلیل مشکلات در رعایت نکات بهداشتی و پیشگیری و هم به دلیل اینکه 20٪ آنها در RSA هستند ، جایی که ویروس شیوع بیشتری دارد.

به موقع بودن آزمون ها

اما بیماری همه گیر فقط نیازی را به وجود آورده است که همیشه پزشکان را آزار می دهد: نه تنها برای درمان این بیماران ، بلکه برای تشخیص به موقع شروع بیماری ، حداقل در صورت عدم امکان درمان ، به تأخیر می اندازد. روش هایی برای انجام این کار وجود دارد ، اما 100٪ دقیق نیستند: از یک طرف آزمایشاتی برای ارزیابی عصب روانشناختی و معاینه عصبی توسط پزشک. روش های آزمایشگاهی با بررسی پروتئین های تغییر یافته در مایع مغزی نخاعی (تاو یا آمیلوئید) و تصویربرداری عصبی (تصویربرداری تشدید مغناطیسی ، توموگرافی پوزیترون و غیره) از طرف دیگر. اما مورد دوم ، گرچه عینی تر است ، علاوه بر اینکه کارگر گران است و گران است ، اما هنوز دارای برخی عدم اطمینان است. حتی آخرین روش تهیه شده با ترکیب الکتروانسفالوگرام با تصویربرداری رزونانس مغناطیسی که اخیراً توسط محققان اتریشی و دانمارکی برای مغز و رفتار توصیف شده است ، از دقت 84.7٪ فراتر نمی رود ، مقداری که اگرچه بالاتر از تکنیک های منفرد است. ، به طور جداگانه مورد استفاده قرار می گیرد ، اما فقط با سو remain ظن قوی باقی می ماند ، اساساً آنچه آلویز آلزایمر ، کاشف بیماری ، گفت: تشخیص قطعی فقط از جدول کالبد شکافی است.

نشانگر زیستی

خوشبختانه اقدامات زیادی انجام شده است و تحقیقات بیشتر روی نشانگرهای زیستی آلی متمرکز شده است ، یعنی پروتئین های تغییر یافته ای که از ابتدای روند بیماری تجمع می یابند و منجر به تغییراتی می شود که توسط تصویربرداری عصبی و تکنیک های آزمایشگاهی و در نهایت به این کلینیک ها منتقل می شود. این بیماری با یک دوره بدون علامت طولانی مدت مشخص می شود که طی آن دو پروتئین تغییر یافته همچنان تجمع می یابند: p-tau و β-آمیلوئید. مصالح دومی ، به عنوان مثال ، مدتها قبل از تظاهرات بالینی در مایع مغزی نخاعی یافت می شود. طبق مطالعه ماه مارس محققان دانشگاه آکسفورد ، بیماران تجمعی و غیر تجمعی هم با تاو و هم با آمیلوئید وجود دارد ، اما گفته نمی شود که باتری بودن با افزایش خطر بیماری مطابقت دارد. تحقیقات اخیر نشان می دهد که پروتئین تاو زنگ هشدار واقعی است ، که همچنین می تواند خطر ابتلا به انواع مختلف زوال عقل را از یکدیگر متمایز کند. تجمع ایزوفرم p-tau در سال 2018 به جای سال 2017 ، به عنوان مثال ، به نفع افزایش خطر ابتلا به زوال عقل موقتی ، یک شکل ترسناک تر به دلیل کاهش شدید شناختی شامل قشر گیجگاهی و هیپوتالاموس است.

نقشه نشانگرهای زیستی

یک تیم بین المللی از محققان ، از جمله جیووانی فریزونی برای ایتالیا ، نقشه راهی را برای نشانگرهای زیستی بیماری آلزایمر 2020 ترسیم کرده است: نشانگرهای زیستی مایع ، یعنی نقشه نشانگرهای زیستی در آلزایمر ، پروتئین β-آمیلوئید) p-tau 181 برای تشخیص بیماری آلزایمر از سایر زوال عقل بهترین گزینه است. یک مطالعه توسط دانشگاه سوئد گوتنبرگ ، که در کنگره بین المللی AAIC 21 در مورد بیماری آلزایمر در آمستردام (26 تا 30 ژوئیه 2021) ارائه خواهد شد ، نشان می دهد که p-tau 217 نیز دقت تشخیصی بیماری ها را بهبود می بخشد و بیشتر است مناسب برای ایزوفرم 181 برای تشخیص بیماری آلزایمر از MCI ، اختصار مختصر اختلال شناختی ، یعنی فراموشی پاتولوژیک ، که اغلب مقدمه ای برای شدیدترین زوال عقل است.

گزینه تشخیصی جدید

در تمام این تخمیر تحقیقات و مطالعات ، هنوز هیچ روش مطمئن ، سریع و قابل استفاده به روشی ارزان و نه چندان پیچیده برای ارزیابی اولیه این نشانگرهای زیستی وجود ندارد. Stefano Sensei ، مدیر گروه مغز و اعصاب ، تصویربرداری و علوم بالینی در دانشگاه گابریل د آنونزیو در Chieti ، می گوید که طرف خون اکنون باز شده است ، یک گام مهم و اساسی به جلو است که نه تنها به تشخیص های زودرس و متفاوت منجر می شود بلکه برای درمان شخصی ، ضروری برای مدیریت اورژانس اجتماعی و بهداشتی NHS ، ناشی از هزینه درمان های به اصطلاح “اصلاح کننده بیماری” ، قادر به تغییر روند بیماری است ، فقط در صورت انتخاب بیماران مناسب. این گزینه جدید تشخیصی مقدمه کمکی است که از طریق تکنیک های “یادگیری ماشین” حاصل خواهد شد ، در این روش هوش مصنوعی مبتنی بر اطلاعات سریع و قابل اعتماد قادر به کنترل درمان خواهد بود.

سیگنالهای چرخشی

به نظر می رسد سال گذشته یک نقطه عطف است: گروه های مختلف تحقیقاتی در مجلات علمی مهم مطالعاتی را بر اساس مطالعات پلاسمای خون در مورد دو پروتئین که همیشه نشانگر اصلی بیماری در نظر گرفته اند ، منتشر کردند: p-tau و بتا آمیلوئید. از دانشکده پزشکی در واشنگتن دی سی ، سنت لوئیس آزمایش PrecivityAD ارائه می شود ، که یک ابزار تشخیصی مستقیم نیست ، بلکه ابزاری معتبر است که به پزشک کمک می کند تا تشخیص خود را انجام دهد ، در عین حال باعث صرفه جویی در وقت و آزمایش های اضافی گران قیمت می شود. تشخیص غلظت β-آمیلوئید در پلاسما کم است ، که باید طبق مقیاس APS ارزیابی شود ، کوتاه برای نمره احتمال آمیلوئید ، یعنی. جمع آوری به سادگی هر آزمایش خون است ، اما ارزیابی باید در آزمایشگاه های آنالیز مجهز به اسپکتروفتومتری جرم انجام شود. بین 0 تا 36 ، برای علائم شناختی تشخیص داده شده توسط پزشک ، سایر دلایل باید نتیجه منفی را جستجو کرد. بین 37 و 57 ، لازم است تحقیقات عمیق تر شوند ، به عنوان مثال وجود پلاک های آمیلوئید در مایع مغزی نخاعی جستجو می شود. بین 58 و 100 نتیجه معادل تشخیص پلاک توسط PET است ، اما به خودی خود برای تشخیص بیماری کافی نیست.

منتظر تایید

اگرچه توسط FDA تأیید شده و سپس با قیمت 1250 دلار توسط شركت آمریكایی C2N Diagnostici به بازار عرضه شده است ، هنوز اطلاعات قابل اطمینان برای آزمایش PrecivityAD منتشر نشده است ، اما فقط داده های مقایسه ای با PET وجود دارد ، كه امروزه روش مرجع تصویربرداری عصبی برای این بیماری است. . . در 686 فرد 60-91 ساله مبتلا به فشرده سازی شناختی یا زوال عقل ، این مطالعه 92٪ مواردی را تشخیص داد که PET وجود پلاک های آمیلوئید را تشخیص داده است. وقتی PET منفی بود ، 77٪ آزمایش خون منفی بود ، اما این 23٪ مثبت کاذب نیز می تواند به این معنی باشد که آزمایش خون رسوبات آمیلوئید را تشخیص می دهد که PET هنوز نمی تواند ببیند. علاوه بر این ، PrecivityAD ایزوفرم های مختلف آمیلوئید تغییر یافته را شناسایی کرد.

توسعه

آزمایش بیومارکر دیگری که دیده ایم مهمتر از آمیلوئید است: پروتئین تاو فسفریله. شروع با مطالعه با عنوان پیشنهادی (P-tau 217 پلاسما ، از تازه متولد شده تا امیدوار کننده ترین نامزد آزمایش خون برای بیماری آلزایمر) ، منتشر شده در مغز از محققان دانشگاه آمستردام به کارگردانی شارلوت تونیسن گرفته تا پژوهشگران منتشر شده برای هر دو طبیعتدارو از در مغز از گروه آلمانی در دانشگاه لوند نیکلاس ماتسون-کارلگرن ، افزایش غلظت p-tau 217 در پلاسمای خون می تواند بیماری پیش بالینی آلزایمر را شناسایی کند. پروتئین غیرطبیعی حتی در مراحل اولیه بیماری افزایش می یابد و وجود بسیاری از آنها خطر ابتلا به زوال عقل آلزایمر با سرعت بیشتری را با قشر گیجگاهی گیجگاهی و هیپوکامپ به خطر می اندازد ، که نشانگر افت شناختی بیشتر است.

مزایا

اگر همه این نتایج توسط مطالعات آینده تأیید شود ، ما می توانیم افرادی را که هنوز تخریب نشده اند به روش غیر تهاجمی و مقرون به صرفه انتخاب کنیم که به طور خاص برای تحقیقات مقدماتی ابزاری و در آینده راه اندازی شوند ، که امیدواریم بسته شود ، همچنین برای درمان زودرس در حال حاضر ، دريافت كه ما به سمت اين بيماري در حال حركت هستيم فقط به ما اجازه مي دهد كه از روش هاي درماني غير مجاز و سبك زندگي و اقدامات احتياطي پيشگيري كنيم كه بيش از هر چيزي براي كاهش روند پيشرفت بيماري و در بدترين حالت به شما اجازه مي دهد بیمه و حقوقی و حقوقی خود را برای محافظت از خود و عزیزانتان در آینده ای نابالغ آغاز کنید.

برای پزشکان و بستگان خوب است

یک راهنما برای پزشکان و بستگان ، که به تازگی توسط دانشکده پزشکی هاروارد منتشر شده است (بیماری آلزایمر: راهنمای تشخیص ، درمان و مراقبت) ، بر ضرورت صداقت با این بیماران در هنگام نگرانی از وضعیت خود تأکید می کند ، ابتدا آنها را مطمئن سازد که جنون نیست ، بلکه این یک نوع اختلال ارگانیک است که پزشک باید آن را به روشی ترکیبی و ساده درگیر اعضای خانواده توضیح دهد. علت دادن به بیماری بیمار در حال حاضر یک درمان کوچک برای او و بستگانش است و حتی اگر او به پرسیدن موارد مشابه بارها و بارها ادامه دهد ، نباید خسته شد و همیشه توضیحات یکسانی را داد ، زیرا خوب است یک پزشک می داند که این بخشی از “بازی” این بیماری است.

آزمایش مایع مغزی نخاعی

آزمایش دیگری برای بتا آمیلوئید در مایع مغزی نخاعی در افراد جوان وجود دارد که حدود 50 نفر علائم MCI را نشان می دهند ، یک اختلال شناختی خفیف در دهلیز آلزایمر. از FDA ، در درجه اول برای بازار اروپا در نظر گرفته شده است ، جایی که در بسیاری از کشورها دفاتر وجود دارد ، از جمله ایتالیا.

11 ژانویه 2021 (تغییر 11 ژانویه 2021 | 22:27)

© پخش مجدد ذخیره شده استدیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *