بیت کوین ، آینده ارز رمزنگاری شده ، که از یک دلار شروع شد و به 30 هزار رسید (در میان بسیاری از سقوط ها و افزایش ها)

در زمان نوشتن این مقاله ، قیمت بیت کوین حدود 26000 یورو است. دو هفته قبل ، به 33000 رسیده بود ، اما به 28 رسید. در مارس سال گذشته ، ارزش آن 4000 و 500 یورو بود. در پایان سال 2017 ، تقریباً به 17000 یورو رسیده بود. در سال 2008 ، قیمت بیت کوین یک دلار بود ، دقیقاً زیر یورو. بیت کوین به بسیاری از تغییرات ظالمانه عادت کرده است. از نظر بسیاری ، بی ثباتی آن یک سرمایه بسیار خطرناک است که خوب است پس اندازکنندگان از آن دور بمانند. ناظران و بانکداران مرکزی این واقعیت را دوست ندارند. چهارشنبه گذشته ، کریستین لاگارد آن را یک دارایی فوق العاده سوداگرانه خواند و گفت که استفاده از آن برای پولشویی قابل توجه است.

انتقاد از طرف بانکداران مرکزی

جمله اخیر بیانیه ای است به همان اندازه آشکار که مشکوک است. تجزیه و تحلیل 2017 توسط خزانه داری انگلستان تخمین می زند که خطرات پولشویی مرتبط با ارزهای مجازی بسیار کمتر از فعالیت های واقعی مربوط به بانک ها ، حسابداران و شرکت های حقوقی است. کسانی که بیت کوین را ابزاری برای فعالیت مجرمانه می دانند بر ناشناس بودن معاملات تمرکز می کنند ، اما عملکرد بلاکچین را نادیده می گیرند ، که حتی برای یک دوره آنقدر مدرن بود که بسیاری تصور می کردند آن را از بیت کوین جدا می کنند و آن را به ابزاری برای بیشترین کارها تبدیل می کنند. فعالیت های مهم. متنوع زنجیره بلوک بر اساس چیزی شبیه به یک ثبت گسترده در تمام گره های شبکه توزیع شده است ، که به صورت زنجیره ای از بلوک های حاوی تراکنش ها ساخته شده است. هر بیت کوین داستان خاص خود را حمل می کند: چگونه اسکناس داشته باشیم که اثر انگشت هرکسی را که برای خرید از آن استفاده می کند به یاد بیاورد.

داستان برانداز

درست است که ارز رمزنگاری شده بیش از یک بار برای فعالیت های خرابکارانه مورد استفاده قرار گرفته است. در ونزوئلا ، هنگ کنگ و نیجریه ، بیت کوین به نفع مخالفان رژیم بوده است: یا برای غیرموجود ساختن منابع و حمل آنها با خود هنگام تصمیم به ترک کشور خود ؛ شما می خواهید از خارج از کشور پشتیبانی دریافت کنید Bysol ، بنیادی است که توسط برخی از کارآفرینان فناوری اطلاعات برای حمایت از همه شهروندان بلاروسی که مجبور به پرداخت هزینه برای حمایت از تظاهرات ضد لوکاشنکو بودند ، ایجاد شده است ، از Bitcoin برای توزیع کوچک استفاده می کند اعطا کردن که به مخالفانی که در سرکوب شغل خود را از دست داده بودند کمک کرد.

تاریخ تولد بیت کوین برای سال 2008 تعیین شده است ، زمانی که عنوان سند نامگذاری شده است بیtcoin: سیستم پول الکترونیکی نظیر به نظیر، نویسنده Satoshi Nakamoto و ، اگرچه فرضیه های مختلفی مطرح شده است ، اما هنوز مشخص نیست که چه کسی پشت این نام مستعار است. تصادفی نیست که بیت کوین در مکاتبات با این بحران در جهان ظاهر شد. این تصور که از یک سو سیستم مالی بین المللی ضعیف تر از آن است به نظر می رسد ، و نگرانی از این که بانک های مرکزی به جای آنکه از تضمین یک پول ثابت دست بکشند ، کمک های گسترده مالی می کنند ، از سوی دیگر به توضیح ایده این ابزار کمک می کند. بیت کوین یک مصنوعات دیجیتالی است که در عین حال کمیاب است. کپی نمی شود: اگر بخشی از آن را برای خرید یک پیتزا هزینه کنم ، نمی توانم همان قسمت را برای خرید ساندویچ خرج کنم. این در پروتکل IT ذاتی است.

در عین حال ، بیت کوین توسط یک مرجع مرکزی صادر نمی شود ، اما به طور گسترده گسترش یافته است. مدل طلا: همانطور که فلز زرد از رگه های طلا استخراج می شود ، بیت کوین نیز از استخراج کنندگان استخراج می شود. استخراج همزمان با حل یک مسئله رمزنگاری پیچیده است که پاداش آن بیت کوین است. هر کسی که تصمیم بگیرد بخشی از شبکه صادر کنندگان ارزهای رمزپایه باشد می تواند در این امر سهیم باشد ، اما بدیهی است رایانه هایی با قدرت محاسبات بالا از یک مزیت برخوردار هستند. هرکسی می توانست به Klondike برود و به دنبال بیت باشد ، اما هر کسی که از سازماندهی بالاتری برخوردار باشد ، تیم خودش و ابزار مناسب را دارد ، بدیهی است که بازی راحت تری داشت. این فعالیت استخراج به انرژی نیاز دارد و هزینه های بالای انرژی اغلب مورد انتقاد قرار گرفته است. اما در واقعیت از همین منطق پیروی می کند. کمبود طلای طبیعی ، همتای خود را در بیت کوین ، در کمبود مصنوعی می داند: ما می دانیم که ممکن است 21 میلیون نفر وجود داشته باشد ، و این کافی است ، و هرچه جلوتر بروید ، بهره برداری از رگ طلا دشوارتر و پیچیده تر می شود.

معنای واقعی

بنابراین ، ایده اصلی ساخت ارز بود که نه توسط بانکداران مرکزی که مایل به مراجعه به بلیط مطبوعات هستند ، بلکه توسط الگوریتمی مدیریت می شد که آن را کمیاب کرده و بنابراین کمتر قابل کنترل باشد. بسیاری متوجه شده اند که از طلا برای ساخت جواهرات و گردنبند استفاده می شود ، در حالی که بیت کوین چنین نیست. در یکی از مقاله های خود در مورد توماس آکوئیناس و بیت کوین (c از sesterces گرفته تا بیت کوین. ابعاد قدیمی و جدید پول، Rubbettino ، 2020) ، Alejandro Chafuen یادآوری می کند که آکویناس شک داشت که کسی می تواند هرگز از طریق کیمیاگری طلا تولید کند ، اما اگر راهی پیدا شود ، طلای کیمیاگر می تواند با همان قیمت طلای استخراج شده فروخته شود.

ایده قدیس

اگر ما راضی هستیم که با سنت توماس موافقت کنیم ، مسئله نه چندان در ماهیت مصنوعی بیت کوین است ، بلکه این که چه جایگاهی می تواند در اقتصاد ما داشته باشد. نوسانات بزرگ توافق بر سر پذیرفتن آن به عنوان وسیله پرداخت است ، اگرچه این واقعیت که PayPal تصمیم گرفته است که آن را بپذیرد ، ممکن است ماشه اسب سواری اخیر باشد که منجر به سه برابر شدن از اکتبر تا امروز شد. به نظر می رسید که به عنوان ارز دیجیتال ، سکه های به اصطلاح پایدار فضای بیشتری دارند ، اما با اعلام یورو دیجیتال توسط بانک مرکزی اروپا ، گهواره ها خفه شدند: آزمایشی که در واقع حساب های جاری را مستقیماً با بانک مرکزی باز می کند ، اثرات مخرب. رقابت در جهان بانکداری. تحلیل گرانی که معتقدند این مسیر متفاوت است ، یعنی بیت کوین در مسیر رشد است ، که ممکن است تا حدودی کاهش یابد ، اما متوقف نخواهد شد (مانند آندره باتیستا در inpiu.net) ، تأکید می کنند که او اکنون وارد نمونه کارهایی از سرمایه گذاران نهادی این خریداران جدید که می خواهند ارزهای رمزپایه ای نیز در کارنامه خود داشته باشند ، در ماه های اخیر منجر به جهش شده است.

مد یا انقلاب؟

چرا؟ چرا مد شده است؟ در این حالت به یاد داشته باشید که مد می آید و می رود. یا چرا فعالیت بانک های مرکزی پس از کوید ، بین نرخ بهره صفر و عملیات نامتعارف ، حتی بی ثباتی گسترده تری را نسبت به آنچه منجر به بحران 2007/2008 شده پنهان می کند؟ طی دوازده سال ، بسیاری از چیزها تغییر کرده است ، اما شاید ابزاری برای محافظت در برابر بی ثباتی که امروز بانک های مرکزی می توانند ایجاد کنند ، بی فایده تر از دیروز نیست.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *