از جانب فرانکو گیونکو

شمال بزرگ. این fjord ها و دهکده های ماهیگیری که شبیه دهکده های اسباب بازی هستند. حلق آویز ماهی در آفتاب. شب های سفید. صلح واقعی

ما در Bodo (عرض جغرافیایی 66 30 ‘شمالی) ، شهر شمال نروژ واقع شده ایم ، که در سال 2024 – همراه با تارتوی استونیایی و Bad Ischl اتریشی – پایتخت فرهنگی اروپا خواهد بود. ثور ، خدای رعد و برق و وایکینگ ها ، می خواست زیباترین روز تابستان نروژ را به ما هدیه دهد.

سوار فولکس واگن تیگوان ما شوید، کشتی شروع به شخم زدن آبها به Lofoten ، مرواریدهای شناور دریای شمال می کند. مجمع الجزایری از جزایر که به همراه همسایگان وسترال و جزیره سنجا ، به موازات ساحل نروژ به ترومسو ، پاریس به شمال منتهی می شود ، با پل های بی شمار و کشتی های رمانتیک به لوفوتن متصل می شود: 500 کیلومتر به طور معجزه آسایی بین آسمان و دریا متوقف می شود تا تشکیل شود زیباترین جاده جهان.

بعد از چهار ساعت قایقرانی ارواح عظیمی که نصف آن در پرده شب سفید پنهان به نظر می رسند: آنها کوه هستند ، مشرف به دریا. ما در بندر Moskenes ، که به نظر می رسد یک تصویر از صفحات است ، پهلو می گیریم سفرهای گالیور. خانه های کوچک ماهیگیر رنگارنگ ، با تمام وجود به دیوارهای شیب دار صخره ای چسبیده اند ، گویی که در آبهای یخی سقوط نخواهند کرد. Tiguan وارد دنیای افسانه ای می شود: ما در شمال دایره قطب شمال و غرب ساحل نروژ هستیم ، با عرض جغرافیایی 67 تا 69 درجه. آب و هوای تحت تأثیر جریان خلیج فارس نسبت به مناطق دیگر از همان عرض جغرافیایی معتدل است. از نظر زمین شناسی ما در حضور اروپای ماقبل تاریخ هستیم ، کوه هایی که ما را احاطه کرده اند از قدیمی ترین قاره های قدیمی هستند. سه میلیارد سال

حدود ده کیلومتر با مسکنس فاصله دارد، به شمال ، بین تونل ها ، پل ها و جاده های پر پیچ و خم بین سیاه سنگ ها و کف سفید امواج ، یک پدیده ناگهانی به اندازه زیبایی غیر منتظره گاهی اوقات می تواند باشد: Reine. بندر ماهیگیری در جزیره Moskenesya. تقریباً نیمه شب ، اما نوری روشن و مرموز ، همه چیز را پوشانده و از بالای کوه ها می بارد. خورشید هرگز در این فصل غروب نمی کند ، اما تفاوت های ظریف این رنگ سفید آلاستر بی پایان است.

ما با Tiguan i خود قایقرانی می کنیمn این زیبایی آرام ، جذب افکار و کارهای روزمره او. رین و هامنی ، یک دهکده ماهیگیری دیگر ، در ورودی فلوردی جمع شده اند که به نظر می رسد توسط غول تراشیده شده است: آنها به عنوان نمادی از آرامش برای ما ظاهر می شوند. فوریه و مارس اوج فصل ماهیگیری برای Lofoten است. ما در وسط جشنواره cod هستیم: می بینیم که همه جا آویزان است ، زیر آفتاب خشک می شود ، کنار خانه های رنگارنگ ماهیگیر ، در تابستان برای گردشگران باز است. تجربه شب گذرانی در این خانه های کسانی که یک عمر در قلب آنها حک شده اند.

در اینجا ریتم زندگی دیکته نمی شود از تناوب نور و تاریکی ، بلکه بیشتر از سایه هایی که مدام در زیر آسمان پهناور تغییر می کنند ، حال و هوای خود را از اضطراب تا شیرینی ، از نوستالژی تا شوق به همراه می آورند. اقتصاد اساساً مبتنی بر ماهیگیری است ، اما در سالهای اخیر گردشگری به عنوان یک عامل بسیار مهم برای رونق لوفوتن اضافه شده است. موقعیت جغرافیایی غیرقابل دسترسی آنها سدی طبیعی در برابر پرخاشگری جمعیت ایجاد می کند: جزایر دوستداران خود را انتخاب می کنند ، اما اگر رویکرد مناسب باشد ، با احترام ، سازگار شده ، استقبال می شود. و سازمانی بی عیب و نقص ، برای کسانی که می خواهند منحصر به فرد مناظر را کشف کنند.

آواز پرندگان و غرش فيوردها موسیقی متن فیلم سفر هستند. با ترک بهشت ​​راین ، در میان کوه ها ، قله ها ، دریای باز و خلیج ها ، سواحل خالی از سکنه و فیوردهای وحشی ادامه می دهیم. راهنما به توجه زیادی نیاز دارد: E10 که به شمال منتهی می شود ، هرگز متوقف نمی شود با منظره هایی که ارائه می دهد و احساسات شدیدی که در بخشهای بریده شده از دریا و پل های جسورانه ای که بین یک جزیره و دیگری تعادل برقرار می کند ، شگفت زده شود. Lofoten و Westeral صدها کیلومتر دورتر ، تا Tromso.

سرعت پیمایش کم، جاده پیچ در پیچ به معنای رعایت مرزها و لذت بردن از ارائه طبیعت بیش از اتومبیل است. تونل هایی که به کوه ها و زیر دریا حفر شده اند و با پل های گردان جایگزین می شوند. اینجا Svolvaer ، مرکز Lofoten است. نیم ساعت ناوبری و ما در ملبا ، در مجمع الجزایر وسترال هستیم. پانوراما آرامتر است و رانندگی از تقاضای کمتری برخوردار است: خطوط مستقیم طولانی در دریای آزاد حرکت می کنند و سواحل سبز از فشار معجزه کمی به چشمها استراحت می دهند. Harstad ، پایتخت وسترال ، با حفظ فضای گذشته مدرن شده است. در میادین آن ، غوطه ور در آفتاب نیمه شب ، محلی برای لذت بردن از قهوه یا بستنی در آرامش وجود دارد.

گشت و گذار در جزیره Senja، کوهستانی ترین در شمال اروپا ، با قله های عمودی بی شماری که شبیه دندان هیولاهای غول پیکر ماقبل تاریخ است ، باید برنامه ریزی شود. برای ادامه سفر ، همیشه به سمت شمال بروید. ما وارد هزارتوی پیچیده ای از fjords و جزایر می شویم ، جایی که حتی خواندن دقیق نقشه ضروری است. سفر کندتر می شود ، انتظارات از کشتی ها چند برابر می شود ، اما شما هرگز از بعد ماجراجویی فراتر نمی روید ، به اندازه یک رمان خوب نوشته شده ، جذاب است.

طبق انتخاب خود شب را ادامه می دهید (در یک سری از شبهای هرگز تاریک) ، در چادرهای کنار دریا ، در خانه های ماهیگیران یا در هتل های کوچک ، جایی که رستوران شیرینی مطابق منظره دارد. و بنابراین ، پس از 500 کیلومتر ، با چشمان دائمی نامشخص بین رویا و واقعیت ، به Tromso ، شمالی ترین شهر جهان ، مهمترین مرکز نروژ فراتر از دایره قطب شمال می رسیم. یک شهر دانشگاهی پر از زندگی که با شهرنشینی ، کاملاً منطبق با چشم انداز ، موزه های قطب شمال و تاریخچه تحقیقات قطبی ، که از آن احساس می شود یک قهرمان کوچک است ، جذاب است.

نیمه شب و آفتاب نمی خواهد بپرسدبنابراین رویا ادامه دارد. اقیانوس و کوه ، در ابتدا بسیار شیرین ، و سپس ، دور شدن از دریا ، بزرگتر ، قوی تر ، وحشی تر ، غیر قابل دسترس شدن. اینجاست که زیباترین سفر جهان آغاز یا پایان می یابد. با این حال ، لذت سفر او هرگز پایان نخواهد یافت.

20 ژوئیه 2021 (تغییر 20 ژوئیه 2021 | 18:02)

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *