این مصاحبه با رابرت مک فارلین ، نویسنده مستقر در کمبریج ، مجموعه ای از مداخلات را برای تمرکز بر ایده جدید پیشرفت احتمالی و پایدار پس از فروپاشی بحران سنتی “تکامل مداوم از خوب به بهتر” آغاز می کند ، تصادف

با رابرت مک فارلین خوب است که قدم بزنیم و گپ بزنیم ، در یکی از مسیرهایی که او در کوه دوست دارد یا در وسط باتلاق برای لذت بردن از توانایی دقیق خود در مشاهده منظره و نحوه پاسخگویی ما به درخواست ها از مواد معدنی ، گیاهان و حیوانات. . مخصوصاً کتابهایش مکان های وحشی سفر بین جزایر ، قله ها ، باتلاق ها است کوه های ذهن. داستان اشتیاق ، در واقع ، آنها جذابیت کسانی را دارند که نسبت به این سرزمین کنجکاوی تمام نشدنی دارند و در عین حال زبان ، علمی و شاعرانه ای پیدا کرده اند تا ارتباط برقرار کنند که چگونه آنچه ما به طور کلی یک محیط می نامیم نتیجه تعاملات بی پایان است ، مسخ ادامه می دهد. آنچه در نثر مک فارلین جذاب است ، ارتباطی است که وی موفق می شود بین بسیاری از پدیده های مختلف برقرار کند ، با ترکیب تجربه مستقیم و تحقیق ، گاه و بیگاه افق ها را گسترش می دهد. سپس او مردی ماجراجویانه است: چه در شهر ، چه در مترو ، چه در فاضلاب ها ، چه در شبکه نگهداری لندن و پاریس و چه در قله های صخره ای کوه های آلپ. اما اگر هرکسی آموزش پیاده روی در مکانهای غیرقابل دسترس و تجربه مورد نیاز کسانی را که در کوهنوردی در پرفسور ورزش کمبریج تمرین می کنند ، نداشته باشد ، به سختی کسی شجاعت و آمادگی لازم را برای پیگیری او در غواصی های عمیقی که در آخرین صحبت خود صحبت می کند ، دارد. کتاب، زیرزمینی سفر در زمان رفتن به زیرزمین: چالشی برای قطعی ترین ترس ها و کهن الگوی های تلفیقی.

پس چرا باید به روده های زمین بروید ، جایی که بدن در معرض خطر است و درک زمان و مکان تغییر می کند تا زمانی که از دست برود؟

    جلد «Underland.  سفر به زمان عمیق
جلد «Underland. سفر در زمان عمیق »نوشته MacFarlane ، (ویرایش شده توسط Einaudi)

پاسخ مک فارلین پاسخی است که در ابتدای کتاب می یابیم: “در همه اعصار و فرهنگ ها ، سه عملکرد یکسان همیشه تکرار می شوند: محافظت از چیزهای گرانبها ، تولید چیزهای ارزشمند ، حذف چیزهای مضر.” محافظت کنید (خاطرات ، مواد ارزشمند ، پیام ها ، موجودات شکننده). تولید (اطلاعات ، ثروت ، استعاره ها ، مواد معدنی ، چشم اندازها). از بین بردن (زباله ، ضربه ، سموم ، ترشحات). در دنیای زیر ، ما همیشه آنچه ترسیده ایم و می خواهیم از دست بدهیم و آنچه را دوست داریم و می خواهیم ذخیره کنیم ، قرار داده ایم. “
اما اندکی بعد ، وی افزود: “من از ابتدا می خواستم تجربه خواننده را تجربه کنم زیرزمینی چاله های نزول ، به دنبال غوطه وری و با بازگشت سطح و نور تاج گذاری می شود. در اساطیر کلاسیک ، این catabase نامیده می شود: سفر به جهان chthonic و بازگشت مطلوب به جهان بالا. من همچنین فهمیدم که ، نه به عنوان یک رمان ، باید علاقه خواننده را حفظ کنم تا کتاب تقریباً غیرممکن باشد و او را بر سر دوراهی قرار دهد: دست کشیدن یا نتواند از صفحات جدا شود.

مکان های بازدید چگونه انتخاب شدند؟
“جغرافیای این اطلس زیرزمینی تقریباً ترسیم شده است. من با زیر خاک انگلیس شروع کردم – غارهای آهکی کشف شده در قسمت جنوب شرقی کشور ، دفن های زیرزمینی از عصر مفرغ ، شبکه ریشه ها و میکوریزاهای قارچی که تمام درختان جنگل های ما را به هم متصل نگه می دارد. آزمایشگاهی که ماده تاریک را مطالعه می کند ، یک مایل زیر سطح زمین در یورکشایر – سپس به اروپا منتقل شد – پیچ و خم کاتاکومب ها در پاریس ، جایی که من سه روز است که نور خورشید را ندیده ام. سرزمینهای کارستی در اطراف تریست و اسلوونی ، مکانهای یک گردنه بلند. و سرانجام یخچالهای ذوب شده شمال ، یخ زدگی دائمی گرینلند ، غارهای قطب شمال جزایر لوفوتن در نروژ و “پناهگاه پنهان” در فنلاند ، جایی که یک مقبره ابدی برای حفاظت از بدترین زباله های هسته ای در 400 متری خلیج بوتنی ساخته شد.

آیا پس از آن راهی غیرقانونی برای مقابله با ترسهای شخصی وی یا ترسهای مربوط به بحران آب و هوا و آسیب به اکوسیستم ناشی از انسان بود؟
هر دو به این دلیل که آنها در واقع متصل هستند ، درست است؟ بحران آب و هوا چیزی است که در معده احساس می شود ، بیایید با بیل مک سیبن بگوییم. این یک فاجعه آینده نیست که در افق ظاهر شود. در عوض ، این یک انفجار دائمی از حوادث فاجعه بار است: آتش سوزی در استرالیا ، آسمان کالیفرنیا ساخته شده از عاری از دود ، ذوب شدن یخچال های طبیعی در گرینلند و قطب شمال کانادا ، ویرانی جنگل های بارانی آمازون. اما ، مسلماً ، سفر زیرزمینی ما را عمدتاً با مرگ روبرو می کند ، زیرا در آنجا ، حتی قبل از آناتومی انسان شبیه به مدرن ، ما برای حفظ آنها مردگان خود را دفن کردیم. فکر نمی کنم قبلاً بتوانم Underland را بنویسم. اولین کتاب من ، کوه های ذهن ، هنگامی که اوایل بیست سال داشتم ، یک ماجراجویی شادی آور در خطر و زیبایی عناصر بود. اکنون ، در چهل سالگی ، من تجربه بسیار بیشتری را در مورد درد و مرگ کسب کرده ام. من می توانم بگویم که Underland کتابی بسیار مرثیه ای است و همچنین تلاش من برای بازآفرینی معجزه آنچه در زیر پاهای ما قرار دارد.

چه چیزی باید از آنچه در زیر زمین است ، از آنچه دفن شده است یاد بگیریم؟
“بیش از همه ، ما باید یک هشدار در برابر جهل خود صادر کنیم ، باید فروتنی را در برابر میزان آنچه نمی دانیم یاد بگیریم. فقط در بیست و پنج سال گذشته است که دانشمندان جنگل شروع به درک پیچیدگی هزاران مایل مایکوریزا کرده اند که شبکه زیرزمینی ریشه ها و قارچ ها را به هم متصل می کند و به گیاهان اجازه می دهد منابع و حتی اطلاعات را به اشتراک بگذارند. فضای اجتماعی دانشمندان به تازگی مطالعه به اصطلاح ماده تاریک آلی را آغاز کرده اند ، زیست توده عظیم میکروب ها که چند کیلومتر زیر پوسته زمین زندگی می کند و به طرز باورنکردنی متنوعی و مقاوم است. سرانجام ، برای نقل قول از برونو لاتور ، باید این درس را بیاموزیم که “ما هرگز مدرن نبوده ایم”. سینما حدود بیست هزار سال پیش توسط هنرمندانی اختراع شد که غارهای لاسکو ، در دوردون را زیر نور چشمک زن مشعل تزئین می کردند. کارشناسان یخچال های طبیعی ما ، که برای به دست آوردن اطلاعات آب و هوا و پیش بینی تغییرات ، هسته هایی را در اعماق قطب شمال ایجاد می کنند ، نسخه جدیدی از سخنرانی های دلفی و کو هستند ، که می توانند آینده را بخوانند ، با ترک هایی که سنگ ها را گسترش می دهند.

سرعت ضرورت جهانی است که در آن زندگی می کنیم. آیا می توان تحولی کندتر ، متصل به اندازه عمیق چرخه های بیولوژیکی و زمین شناسی را تصور کرد؟
“این ضروری است وگرنه ما به عنوان یک گونه ناپدید خواهیم شد ، هیچ کلمه دیگری وجود ندارد. مسئله اخلاقی زیربنای آن است زیرزمینی آنچه جوناس سالک ایمونولوژیست با این اصطلاحات بیان می کند: “آیا ما مانند اجداد خوب رفتار می کنیم؟” پاسخ ، البته ، در حال حاضر منفی است. فیلیپ لارکین شاعر نوشت: “آنچه از ما زنده خواهد ماند عشق است”. اشتباه. آنچه که در حال حاضر برای ما زنده خواهد ماند ، استخوان های گوشت خوک و مرغ ، بقایای حاصل از انقراض دسته جمعی ، ذرات رادیواکتیو و پلاستیک خواهد بود. سلف خوب بودن با پدر یا مادربزرگ بودن خوب متفاوت است. این شامل احساس مسئولیت نسبت به نسلهایی است که هرگز نخواهید شناخت. ارواح میلیون ها انسان که هنوز متولد نشده اند. سیاستمداران و دولت های ما دیدگاه بسیار کوتاه مدت در مورد انتخاب هایی که باید انجام شود ، ایجاد کرده اند. آنها برای چالش تبدیل شدن به نیاکان خوب مناسب نیستند. نیازی به تغییر است ، اما من می ترسم که کوید با کاهش توانایی های ما در این زمینه ، دولت ها را ترغیب کند که اقداماتی انجام دهند که فراتر از ماه یا فصل آینده نباشد. “

دانستن و نام بردن از گیاهان و گونه های جانوری در حال حاضر یک مرحله است ، اما شاید برای احترام به همه اشکال زندگی در کره زمین و حفظ تعادل که اکنون از دست رفته به نظر می رسد کافی نیست. آیا رفتن به زیر زمین می تواند تمرین فروتنی باشد؟ با توجه به این هوموس ، که “فروتن” از آن می آید ، آیا کلمه لاتین سرزمین است؟
“پرورش آگاهی و سواد اساسی زیست محیطی در بین شهروندان جهان به نظر من یک هدف آموزشی قاطع و عملی است. من در این راستا و در کشورم سخت تلاش می کنم تا آموزش طبیعت را از طریق کتابهایی مانند اینها به مدارس برسانم کلمات گمشده و جادوهای گمشده. در مورد فروتنی: البته وقتی زیر زمین رفتم احساس فروتنی کردم. هنگامی که شما با توده سنگی عظیمی احاطه شده اید احساس متحجر شدن ، تبدیل شدن به مواد معدنی دشوار است ، همانطور که برای من بعد از جریان زیرزمینی رودخانه تیماوو رخ داد ، که در تاریکی جریان داشت ، صدها متر زیر زمین کارست.

آیا فکر می کنید پرستش طبیعت می تواند شکل جدیدی از دین شود؟
“من اگر طبیعت و چشم انداز دوباره روشن شوند بسیار خوشحال خواهم شد ، اما به یک معنای دنیوی: شناخت زیبایی ناب و شگفتی های زندگی آلی ، که ما باید از آنها محافظت کنیم زیرا غیر قابل تعویض است. از طرف دیگر ، من اکوفاشیسم ، نوعی رادیکالیزاسیون شبه مذهبی را که از حفاظت از طبیعت به عنوان سلاحی در بینش سیاسی فرقه ای استفاده می کند ، تحقیر و محکوم می کنم.

از مکانهای بازدید شده در زیرزمینی، کسی کیست که او را دوست داشته باشد و چه چیزی بیشتر او را ترساند؟
“در هر دو مورد ، این مکان همان مکان است: هبوط به یک زبان آبی نرم از یخچالهای طبیعی ذوب شده در گرینلند شرقی. تابستان سال 2016 بود و گرمترین تابستان در کل تاریخ گرینلند به نظر می رسید. من خودم به استخوان ، در روده های آن موجود یخی وسیع و شبح دار ، که زوزه می کشید ، به دریا آب می شدم ».

کارت شناسایی

زندگی – رابرت مک فارلین در 15 آگوست 1976 در آکسفورد به دنیا آمد. وی با جولیا لاول ، استاد تاریخ و ادبیات معاصر چین ازدواج کرد و دارای سه فرزند است
کتابها – در ایتالیا ، Einaudi آثار خود را منتشر کرد مکان های وحشی (2011 و 2019) ، راههای قدیمی (2013 و 2018) ، کوه های ذهن. داستانی از شور (2020) و زیرزمینی. سفر به زمان عمیق (2020) ، در میان بهترین کتاب های سال از آن زمان ذکر شده است نیویورک تایمز و توسط نگهبان. این کتاب برنده جایزه ملی کتاب باز 2019 برای بخش ادبیات تاریخ طبیعی شد.

15 ژانویه 2021 (تغییر 15 ژانویه 2021 | 13:05)

© پخش مجدد ذخیره شده استدیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *