سرطان کبد پنجمین قاتل بزرگ ، بعد از ریه ها ، روده بزرگ ، پستان و لوزالمعده. در ایتالیا در سال 2020 حدود 13 هزار مورد جدید تشخیص داده شده است که 9 هزار و 100 مورد ناشی از آن است ویروس هپاتیت B و C و بقیه بیماری های کبدی. متأسفانه ، این بیماری علائم واضح و مشخصی را نشان نمی دهد ، بنابراین فقط 10 درصد موارد در مرحله اولیه شناسایی می شوند ، زمانی که جراحی می تواند بسیار مهم باشد: به همین دلیل نرخ درمان هنوز کم است و تنها یک پنجم بیماران پنج سال پس از تشخیص زندگی می کنند. و اگر ، بر خلاف سایر آسیب های انکولوژیکی ، هنوز پیشرفت قابل توجهی در زمینه بقا ، پیشگیری از طریق وجود نداشته باشد سبک زندگی سالم (الکل و استعمال دخانیات نقش اصلی را دارد) ، واکسیناسیون هپاتیت B و گروه های تخصصی چند رشته ای در مراکز تخصصی برای کاهش احتمال ابتلا به سرطان و درمان بهتر بیماران ضروری است.

چه عواملی خطر را افزایش می دهد: سیروز ، اضافه وزن ، هپاتیت ، استعمال دخانیات

در ایتالیا ، اکثر موارد هپاتوکارسینوما در بیماران مبتلا به سیروز که نیاز به کنترل دارند ، ایجاد می شود ، و به ویژه در مناطق شمالی ، سو abuse مصرف الکل دلیل یک سوم موارد است. بیماری که در سال جاری حدود 7800 مرگ و میر ایجاد کرده است ، طی روزهای اخیر نمایندگان پزشکان و بیماران در طی یک رویداد تبلیغ شده توسط انجمن EpaC Onlus (به لطف یارانه بی قید و شرط ایپسن ساخته شده اند) بودند. وی توضیح می دهد که دو بیماری التهابی کبدی (ناشی از ویروس های هپاتیت B و C) اصلی ترین عامل 70٪ از تومورها هستند. آنتونیو گاسبارینی، مدیر طب داخلی و دستگاه گوارش در دانشگاه علوم پزشکی کاتولیک ، پلی کلینیک دانشگاه آگوستینو جملی IRCCS از رم -. یک ویروس هپاتیت B یا C خطر ابتلا به سرطان کبد را 20 برابر افزایش می دهددر حالی که عفونت همزمان هر دو پاتوژن افزایش تا 80 برابر را تعیین می کند. سایر فاکتورهای مهم خطر به دلیل اضافه وزن شدید است ، به خصوص اگر با دیابت بیشتر پیچیده شود. نقشی جنایی ، حتی در این سرطان ، بعداً توسط دخانیات بازی کرد. سرطان کبد تقریباً در همه موارد در مرحله سیروز کبدی رخ می دهد، به طور فزاینده ای به سو abuse مصرف الکل مرتبط است: در کشور ما بیش از 450 هزار نفر را مبتلا می کند و تخمین زده می شود که تا 3٪ از آنها نیز به سرطان سلولهای کبدی مبتلا می شوند. واکسیناسیون علیه عفونت HBV در کودکان انجام شود: در حال حاضر ، میزان پوشش در سطح ملی 94٪ ثبت شده است ، زیرا در سال های آینده خطر کاهش ایمن سازی را به عنوان پیامد غیرمستقیم همه گیری ایجاد می کنیم.

علائم و روشهای درمانی

اگر در مراحل اولیه سرطان هیچ نشانه ای از خود نشان ندهد ، با گسترش بیماری ، علائمی مانند درد در قسمت فوقانی شکم (که می تواند به پشت و شانه ها نیز تابیده شود) ، بزرگ شدن شکم ، کاهش وزن شروع می شود. و اشتها ، حالت تهوع ، استفراغ ، احساس سیری ، خستگی ، زردی (یعنی زردی پوست) ، ادرار تیره و تب: اینها علائمی هستند که نباید نادیده گرفته شوند ، بهتر است در مورد آنها با پزشک صحبت کنید. با توجه به روشهای درمانی ، فقط بیماران در مرحله اولیه می توانند سلولهای توموری را با جراحی برداشته و در بسیاری از موارد منتخب پیوند کبد انجام دهند. سایر استراتژی های موجود ، بسته به اندازه تومور و معیارهای مختلف دیگر ، درمان های فرسایشی محلی (یعنی مخرب) مانند رادیوفرکانسی و هموآمبولیزاسیون شریانی است. پس آنها وجود دارند برخی از داروهای موثر چشم اندازهای جدیدی امروز به لطف پزشکی دقیق باز می شود: وی توضیح می دهد که در حال حاضر ، فقط 20٪ از بیماران از پنج سال تشخیص زنده مانده اند. برونو دانیله، مدیر واحد عملیات مجتمع انکولوژی بیمارستان دریایی ناپل. تومور بسیار تهاجمی ، که اغلب در کبد سیروز در بیماران مبتلا ایجاد می شود کاهش عملکرد کبد. فقط از هر یک مورد ده مورد ، می توانیم به طور م withثر با جراحی مداخله کنیم ، در حالی که پرتودرمانی به سختی استفاده می شود. پیوند درمان بهینه برای بیمار است ، زیرا همچنین مشکل جدی سیروز کبدی را برطرف و حل می کند ، اما در تعداد کمتری از بیماران انجام می شود. امروزه ، درمان های جدیدی در حال ظهور است ، از جمله cabozantinib (که قبلاً در کشور ما در برابر پیشرفته ترین اشکال هپاتوکارسینوما موجود است) ، درمان خوراکی خط دوم و سوم ، که برای سرطان سلول کلیوی نیز استفاده می شود.

ما به مراکز تخصصی و یک تیم چند رشته ای نیاز داریم

در ایتالیا 33 هزار و 800 فرد مبتلا به سرطان کبد تشخیص داده شده اند: 25 هزار و 300 مرد و 8500 زن. وی گفت: تعدادی که در سالهای اخیر اندکی افزایش یافته است ایوان گاردینی، رئیس انجمن EpaC Onlus. انجمن ما سالها متعهد به حمایت از حقوق آنها بوده است و به عنوان نمایندگان بیماران متقاعد شده ایم كه بیماری باید در ساختارهای تخصصی توسط یك تیم چند رشته ای مدیریت شود. بیمار باید به طور فزاینده ای توسط یک فرد مورد بررسی و ارزیابی قرار گیرد تیمی متشکل از متخصصان کبدی ، انکولوژیست ها ، جراحان تشخیصی و مداخله ای و رادیولوژیست ها. هر یک از این متخصصان می توانند به تجربه خود کمک کرده و در درمان نوع بسیار پیچیده ای از سرطان سهیم باشند. این رویکرد باید به ویژه در این برهه دقیق تاریخی عملیاتی و تضمین شده باشد و ایجاد یک شبکه منطقه ای از ساختارها که بتوانند بهترین و مراقبت های مناسب را ارائه دهند ، مطلوب است. درمان های جدید و م moreثرتر پس از سالها بی تحرکی قابل توجه ظاهر می شوند. کبد یک اندام بسیار ظریف است ، یک “فیلتر” واقعی از بدن ما است – نتیجه گیری Gasbarini. هر زمان که ما برای انجام درمان در این ناحیه از بدن می رویم ، باید این کار را انجام دهیم به عوارض و عوارض احتمالی آن بسیار توجه کنید. داروهای جدید موجود در حال حاضر و در آینده موثر اما در عین حال حساس برای مدیریت هستند. بنابراین ، آنها باید با در نظر گرفتن سلامت عمومی بیمار تجویز شوند. در حقیقت ، ما باید از این که درمان ضد سرطان باعث آسیب به عملکرد کبد می شود جلوگیری کنیم تا مزایای بالقوه عمل ضد نئوپلاستیک را به خطر بیندازیم. بنابراین ، برای ارزیابی بهترین درمان ممکن برای هر بیمار در 360 درجه ، مداخله توسط یک تیم چند رشته ای لازم است.

10 ژانویه 2021 (تغییر از 10 ژانویه 2021 | 19:37)

© پخش مجدد ذخیره شده استدیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *