خود آسانژ در جلسه دادرسی حضور داشت و از زندان با امنیت بالا در بلمرش منتقل و در آنجا بازداشت شد و سپس با لباس تیره و صورت پوشیده از ماسک سفید در دادگاه حاضر شد. دادستان ها با استناد به گفته آسانژ منابع فرار را داشتند همچنین پیشنهاد پناهندگی سیاسی توسط مکزیک به محض اینکه قاضی انگلیس ونسا بارتیتزر درخواست استرداد وی را رد کرد. از طرف دیگر ، وکلای بنیانگذار ویکی لیکس تأکید کردند که چگونه مشکلات روانی وی و وضعیت سلامتی وی – که براساس آن درخواست استرداد رد شده است – در ترکیب با خطر نتیجه گیری Covid در زندان آنها خواهان آزادی موکل خود هستند.

اعتراضات گروه های مدافع حقوق بشر بلافاصله آغاز شد. تصمیم در رد درخواست وثیقه جولیان آسانژ ادامه بازداشت وی را خودسرانه دانست و واقعیت رنج بردن را تشدید کرد شرایط کیفری در زندان بلمرش با امنیت شدید برای بیش از یک سال ، نیلز موی پتنیکس ، مدیر عفو بین الملل برای اروپا گفت: به جای اینکه سرانجام با نزدیک به ده سال به خانه برگردید و برای اولین بار در رختخواب بخوابید ، سلول در زندان با امنیت شدید.

بنابراین ، توپ هنوز در دست عدالت انگلیس باقی مانده است ، که باید بیان شود در مورد درخواست واشنگتن برای خودداری از استرداد. کیفرخواست علیه آسانژ در ایالات متحده براساس قانون جاسوسی است و مربوط به انتشار صدها هزار اسناد محرمانه در سکوی ویکی لیکس در سال 2010 است که جنایات جنگی توسط نیروهای آمریکایی در افغانستان و عراق را آشکار می کند. آسانژ به دلیل این جنایات 175 سال زندان در پیش دارد – اگر در ایالات متحده محاکمه شود.

جولیان آسانژ پس از وی در آوریل 2019 توسط پلیس انگلیس دستگیر شد هفت سال را در انزوا در سفارت اکوادور در لندن گذرانددر حالی که به قید وثیقه آزاد بود به آنجا پناه برد. حتی در آن زمان ، او از استرداد به ایالات متحده یا سوئد ترس داشت و در آنجا متهم به تجاوز به عنف شد كه بعداً منتفی شد. در همین حال ، نخست وزیر محافظه کار استرالیا ، اسکات موریسون ، صریحاً اظهار داشت که وی به دونالد ترامپ ، رئیس جمهور مستعفی آمریکا برای عفو آسانژ متوسل نیست.. وزیر امور خارجه ماریس پین به ویژه گفت كه استرالیا طرف دعوی نیست و به روند قانونی در حال انجام از جمله رسیدگی به درخواست های آزادی یا تجدیدنظر در سیستم حقوقی انگلیس ادامه خواهد داد. وی افزود که دولت 19 پیشنهاد برای کمک کنسولی آسانژ ارائه می دهد که بی پاسخ ماند.

وکیل برجسته جفری رابرتسون در سال 2010 در مقابل مراحل استرداد از آسانژ دفاع کرد.، از دولت استرالیا خواست تا به کارزار اجباری وزارت دادگستری ایالات متحده برای لغو تجدید نظر درمورد تصمیم قاضی انگلیس ونسا باریتزر

6 ژانویه 2021 (تغییر از 6 ژانویه 2021 | 13:16)

© پخش مجدد ذخیره شده استدیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *